ABD ekonomisinden gelen güçlü perakende satış verileri, Federal Rezerv'in (Fed) yakın zamanda faiz indirimleri yapmayacağı yönünde beklentileri güçlendirirken, dolar Perşembe günü majör para birimleri karşısında son bir ayın en yüksek seviyelerine yaklaştı.

Dolar Endeksi

Dolar, altı majör para biriminden oluşan bir sepet karşısında değerlendirilen dolar endeksinde 103,29 seviyesine hafif bir gerileme yaşadı. Bu düşüş, Çarşamba günü 13 Aralık'tan bu yana ilk kez 103,69'a ulaşan endeksin değerlerine kıyasla gözlemlenen bir azalma. CME Fed Watch'ın verilerine göre, yatırımcılar Fed'in Mart ayında faiz indirimi yapma olasılığını yüzde 65,1'den yüzde 61'e düşürdü.

Fed Yetkililerinden Para Politikası Açıklamaları

Fed yetkilileri, Başkan Christopher Waller da dahil olmak üzere, bu hafta hızlı para politikası gevşemesi beklentilerinden geri adım attı. Bununla birlikte, piyasa hala 2024 yıl sonuna kadar toplamda 150 baz puanlık faiz indirimini öngörüyor.

Küresel Para Birimlerindeki Son Durum

Dolar, Kasım ayının sonundan bu yana ilk kez Japon Yeni karşısında gece saatlerinde 148.525 seviyesine yükseldi, ancak son işlemlerde yüzde 0,08 düşüşle 148,04 seviyesine geriledi. Euro, yüzde 0,09 artışla 1,08915 dolara yükselirken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın yaptığı açıklamaların etkisiyle toparlandı. İngiliz Sterlini, Aralık ayında enflasyon verilerinin ardından 1,26815 dolara ulaştı. Avustralya doları da, istihdam verilerinin etkisiyle 0,65545 ABD dolarında istikrar kazandı.