Fed Başkanı Christopher Waller'ın açıklamaları, dolar endeksinin bir ayın en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu. Waller, ABD ekonomisinin Fed'in %2'lik enflasyon hedefine henüz ulaşamadığını belirterek, faiz oranlarında kesintilere doğru acele edilmemesi gerektiğini vurguladı. Bu açıklamalar, piyasaların Mart ayı faiz indirimi beklentilerini azalttı.

Çin Ekonomisinin Büyümesi ve Yuanın Reaksiyonu

Çin'in 2023'ün dördüncü çeyreğindeki ekonomik büyüme verileri, yuanın değer kazanmasına yol açtı. Resmi verilere göre, Çin ekonomisi %5,2 büyüyerek yıllık büyüme hedefine ulaştı. Offshore Çin yuanı, verilerin ardından dolar karşısında değer kazandı.

Avrupa Merkez Bankası ve Euro Üzerindeki Etkileri

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın yapacağı açıklamaların, euro ve dolar endeksi üzerinde önemli etkiler yaratması bekleniyor. ECB politika yapıcılarının faiz indirimi zamanlaması hakkındaki belirsiz yorumları, euroda bir ayın en düşük seviyesine yol açtı.

Diğer Önemli Para Birimleri ve Dolar Endeksi

Sterlin ve yen, ABD tahvil getirilerinin artmasıyla baskı altında kaldı. Yen, dolar karşısında 147,21 seviyesine düşerken, sterlin ise hemen hemen değişmeden 1,2641 dolar seviyesinde işlem gördü. Dolar endeksi, önemli para birimleri karşısında güçlü bir performans sergileyerek piyasalarda dikkat çekti. Bu hareketler, dolar endeksinin global döviz piyasalarındaki önemini bir kez daha gösterdi.