Altınay Savunma, borsada güçlü başlangıç yaptı! Altınay Savunma, borsada güçlü başlangıç yaptı!

Kocaeli merkezli Soybaş Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş., sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla halka arz sürecine giriyor. Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş. tarafından yönetilecek olan süreçte, şirket 50.000.000 lot sermaye artırımı yapacak. Şirket ortaklarından Osman Soybaş, Ahmet Soybaş ve Esra Soybaş ise sırasıyla 5.000.000, 5.000.000 ve 2.500.000 lot hisse satışı gerçekleştirecek.

Fon Kullanım Planları ve Yatırım Hedefleri

Toplanacak olan fonların %55-60'ı yatırım finansmanı ve makine/ekipman alımları için, %15-20'i Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımları için ve %25-30'u işletme sermayesi güçlendirilmesi için kullanılacak.

Halka Arzın Piyasa ve Şirket Üzerindeki Etkileri

Bu halka arz, Soybaş Demir Çelik'in kapasitesini ve pazar rekabetçiliğini artırarak, yerel ve global pazardaki konumunu güçlendirecek. Halka açıklık oranının %32.89 olması planlanmakta, şirket ve ortakları tarafından bir yıllık satmama taahhüdü verilmiş durumda. İlk 15 gün sürecek fiyat istikrarı önlemleri de yatırımcı güvenini sağlama amacı taşımakta.

Şirket Profili

1961'den bu yana faaliyet gösteren Soybaş Demir Çelik, Türkiye'de ve dünya genelinde çelik ürünlerinin tedarikçisi olarak tanınmaktadır. Şirket, yassı, uzun ve boru/profil çelik ürünlerini uluslararası kalite ve standartlarda sunmakta, ayrıca Çelik Servis Merkezi ile çeşitli boyutlarda kesim ve dilme hizmetleri vermektedir. Firma, inovasyona ve sürdürülebilirlik prensiplerine büyük önem vermektedir.

Editör: Halit Alptekin