Borsa İstanbul, 2024 yılının ilk çeyreğinde 9 şirketin halka arzına tanıklık etti. Bu süreçte, 27 milyon 617 bin 661 yatırımcı katılımıyla, 18 milyar 391,4 milyon lira finansman sağlandı. Şirketler, borsanın finansman arayışındaki önemli duraklarından biri olarak konumunu korudu.

2023 Yılına Kıyasla Artan Talep ve Fon Büyüklüğü

2023 yılında 56 şirketin halka açılmasıyla, 124 milyon yatırımcıdan 79,7 milyar liralık fon toplanmıştı. 2024 yılına giriş, bilişim ve gıda sektörlerine ait ilk halka arz onaylarıyla başladı. Talepler şubat ayında toplandı.

Şirket Bazında Talep Oranları

Yılın ilk halka arzı olan Pasifik Donanım, yatırımcılardan 4,4 kat talep topladı. Diğer şirketler de benzeri oranlarda yüksek talep gördü. Şubat ve mart aylarında gerçekleşen halka arzlar arasında özellikle Bor Şeker, Limak Doğu Anadolu Çimento ve Artemis Halı gibi şirketler dikkat çekti.

Halka Arzların Piyasa Üzerindeki Etkisi

Bu dönemde halka arz olan şirketlerin 5'i yıldız pazarda, 3'ü ana pazarda işlem görmeye başladı. Söz konusu 9 şirketin topladığı 18 milyar 391 milyon lira, yatırımcı ilgisinin yoğunluğunu gösteriyor. En çok talep gören şirketler arasında IC Enterra Yenilenebilir Enerji, Mogan Enerji ve Oba Makarna yer aldı.

Yatırımcı Talebinde Büyük Artış

Halka arzlara olan yatırımcı talebi, 2023'ün ilk çeyreğine kıyasla %353 arttı. Geçen yılın ilk üç ayında 8 şirketin halka arzına 6 milyon 96 bin 228 yatırımcı katılım gösterirken, bu yıl bu rakam 27,6 milyona yükseldi.

SpaceX hisseleri 200 milyar dolarlık değerleme ile satışta SpaceX hisseleri 200 milyar dolarlık değerleme ile satışta

Sektörel Çeşitlilik ve Borsa Yatırımcı Sayısındaki Artış

Halka arz edilen şirketler enerji, gıda, imalat, bilişim ve inşaat sektörlerinden geldi. Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, halka arzların yatırımcı sayısının artışında etkili olduğunu belirtti.

Halka Arz Endeksi ve Getiri Potansiyeli

Borsaya halka arz yoluyla katılan yatırımcıların bilinçli olmaları gerektiğine dikkat çeken Kuru, halka arz endeksinin yıl içinde endeks üstü getiri sağlama potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. Halka arz edilerek işlem görmeye başlayan şirketlerin paylarından oluşan halka arz endeksi, yatırımcısına ilk çeyrekte %29 getiri sağlarken, BIST 100 endeksi %22 getiri sağladı.

Editör: Halit Alptekin