İtalya'nın mahremiyet gözlemcisi, kuzeydeki Trento şehrini, sokak gözetleme projelerinde yapay zekayı kullanma biçiminde veri koruma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 50.000 euro para cezasına çarptırdı. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen iki projede toplanan tüm verilerin silinmesi talimatı verildi. Bu durum, İtalya'da yapay zeka araçlarından elde edilen verilerin kullanımı nedeniyle GPDP gözlemcisi tarafından onaylanan ilk yerel yönetim kararı olarak kayıtlara geçti.

AI Kullanımı ve Veri Gizliliği İhlalleri

AI platformunun veri gizliliği rejimine uygunluğunu değerlendiren otorite, geçen yıl popüler sohbet robotu ChatGPT'yi İtalya'da kısa süreliğine yasaklamıştı. İtalya İçişleri Bakanlığı tarafından test edilen bir yüz tanıma sisteminin de gizlilik yasalarına uymadığı belirtildi. Bu durumlar, gizlilik hakları ve kişisel verilerin güvenliğiyle ilgili ciddi soruları gündeme getiriyor.

GPDP'nin Trento Projeleri İncelemesi

GPDP'nin Trento projeleriyle ilgili derinlemesine incelemesi sonucunda, toplanan verilerin yeterince anonim olmadığı ve üçüncü taraflarla yanlışlıkla paylaşıldığı tespit edildi. Belediye bu karara itiraz etmeyi düşünüyor ve yapay zekanın veri analizi ve şehir güvenliğini artırmada kullanımını düzenleyen mevcut mevzuatın yetersizliğini vurguluyor.

Yapay Zeka Devrimine Odaklanan İtalyan Hükümeti

Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki İtalyan hükümeti, Yedi Grup (G7) büyük demokrasilerinin başkanlığı sırasında yapay zeka devrimine ışık tutacağını belirtti. AB milletvekilleri ve hükümetler, yapay zeka sistemlerini düzenlemek için geçici şartlar üzerinde anlaşma sağladı. Söz konusu anlaşma, yapay zekanın biyometrik gözetimde kullanılması gibi kritik konularda yönetmelikler belirlemeye yönelik adımları içeriyor.