Hindistan Dışişleri Bakanı Vinay Kwatra, Cuma günü yaptığı açıklamada Hindistan'ın Tata grubu ile Fransız Airbus'ın sivil helikopter üretimi için bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Hindistan'a devam eden resmi ziyareti sırasında gerçekleşti.

Tata ve Airbus İşbirliği ile C-295 Nakliye Uçağı Üretimi

Tata ve Airbus, zaten C-295 nakliye uçağını Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin memleketi Gujarat'ta üretmek için işbirliği yapıyorlar. Kwatra, medya brifinginde, Tata ve Airbus arasında H125 helikopterlerinin üretimi için endüstriyel bir ortaklık imzalandığını ve bu helikopterlerin önemli bir yerelleştirme bileşenine sahip olacağını ifade etti.

Yeni Helikopter Üretimi ve İhracat Planları

Airbus, helikopterler için son montaj hattının (FAL) kurulum sürecinin 24 ay süreceğini ve teslimatların 2026'da başlamasının beklendiğini açıkladı. Üretilen helikopterlerin Hindistan'ın bazı komşu ülkelerine ihraç edilmesi planlanıyor.

Savunma Sektöründe Daha Fazla İşbirliği

Macron'un devlet ziyareti sırasında, Fransız motor üreticisi Safran'ın Hindistan'da savaş uçağı motorlarının üretimine yardımcı olma ihtimali de dahil olmak üzere savunma sektöründe daha fazla işbirliği tartışmaları yapıldı. Fransa, Hindistan'ın en büyük ikinci silah tedarikçisi konumunda.

Safran'ın Teknoloji Transferi ve Savaş Uçağı Motorları Üretimi

Hindistan'ın Fransa Büyükelçisi Jawed Ashraf, Safran'ın savaş uçağı motorlarının tasarımı, geliştirilmesi, sertifikasyonu ve üretimi konusunda %100 teknoloji transferi ile tamamen hazır olduğunu belirtti. Bu konuda görüşmelerin devam ettiği ifade edildi.

Fransız Gazeteciye Vize Sorunu ve Diplomatik İlişkiler

Kwatra, Macron'un ziyareti sırasında Fransız gazeteci Vanessa Dougnac'a Hindistan hükümeti tarafından vizesinin iptal edilmesiyle ilgili sorunun da gündeme geldiğini aktardı. Yerel basında çıkan haberlere göre, hükümet gazetecinin çalışmalarını "kötü niyetli" olarak nitelendirdi ve bu durumun "düzensizliği kışkırtabileceğini ve barışı bozabileceğini" söyledi.