Türkiye'nin, İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin nihai onay belgesini Washington'a göndermesi bekleniyor. Konuya yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, belgenin bu hafta içinde ABD'ye ulaşması ve sürecin tamamlanması öngörülüyor. 2022 yılında başlayan süreç, Türkiye'nin bu hamlesiyle sona eriyor.

Türkiye'nin İsveç Onayı ve F-16 Savaş Uçakları

Türkiye, 20 aylık bir gecikmenin ardından, İsveç'in NATO üyeliği teklifini hızlı bir şekilde onaylamaya başladı. Salı günü parlamento onayının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Perşembe günü onayı imzalaması bekleniyor. Bu onayın aynı zamanda Türkiye'nin F-16 savaş uçakları alımına yönelik süreci de etkilediği biliniyor.

Resmi NATO Kuralları ve Sürecin Tamamlanması

NATO'nun resmi kurallarına göre, sürecin son belgesi, yani onaylama belgesinin, Washington'daki ABD Dışişleri Bakanlığı arşivlerinde saklanması gerekiyor. Türkiye'nin desteğiyle İsveç'in batı askeri ittifakına katılımı artık daha yakın.

Macaristan'ın Durumu ve İsveç'in NATO Üyeliği

Türkiye'nin desteğiyle İsveç'in NATO üyeliği yolunda engeller azaldı. Şu anda, Macaristan, İsveç'in NATO üyeliğini onaylamayan tek müttefik olarak kaldı. Türkiye'nin bu adımı, askeri ittifakın genişlemesinde önemli bir aşama olarak görülüyor.

Türkiye-ABD İlişkileri ve F-16 Satışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Kongre üyeleri, Ankara'nın İsveç'e nihai onayını, F-16'ların Türkiye'ye satışı ile bağdaştırmıştı. Parlamentonun oylamasından sonra ABD Başkanı Biden, F-16 satışına ilişkin süreci başlatma niyetini Capitol Hill'deki liderlere iletti.

ABD Büyükelçisinin Açıklamaları ve Beklentiler

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi, Washington'un F-16 satışının Kongre tarafından onaylanması için hızlı adımlar atmasını ve Dışişleri Bakanlığı'nın bildirimini derhal Kongre'ye göndermesini beklediğini Reuters'a açıkladı.