Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler Ajansı (UNRWA), 7 Ekim'deki İsrail saldırılarıyla ilişkilendirilen çalışanları hakkında soruşturma başlattı ve ilgili personelle bağlarını kestiğini açıkladı. UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail'e yönelik saldırılara ajans çalışanlarının katıldığına dair iddialar üzerine hızlı bir şekilde harekete geçtiklerini bildirdi.

İddiaların Ciddiyeti ve BM'nin Tepkisi

Lazzarini, saldırılara karıştığı iddia edilen personel sayısı veya iddia edilen katılımın detayları hakkında bilgi vermedi. Ancak, terör eylemlerine karışan herhangi bir UNRWA çalışanının, cezai kovuşturmaya dahil edileceğini belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, iddialar karşısında dehşete düştüğünü ve UNRWA'dan derhal bir soruşturma yürütülmesini talep ettiğini söyleyen sözcüsü Stéphane Dujarric, UNRWA'nın acil ve kapsamlı bir bağımsız incelemeye tabi tutulacağını ifade etti.

UNRWA'nın Bölgedeki Rolü ve İddiaların Etkisi

1949 yılında kurulan UNRWA, Gazze, Batı Şeria, Ürdün, Suriye ve Lübnan'daki Filistinlilere eğitim, sağlık ve insani yardım hizmetleri sunuyor. Ajans, İsrail'in Gazze'ye başlattığı bombardıman ve kara saldırısından kaçan insanlara yardım sağlayarak ve tesislerini kullanarak önemli bir rol oynadı.

Gazze'deki Durum ve UNRWA'nın Kapasitesi

Lazzarini, Gazze'deki 2 milyondan fazla insanın, savaşın başlangıcından bu yana ajansın sunduğu hayat kurtarıcı yardımlara muhtaç olduğu bir dönemde bu şok edici iddiaların ortaya çıktığını belirtti. Bölgedeki sağlık yetkilileri, İsrail'in saldırılarının yoğun nüfuslu Gazze Şeridi'nde büyük yıkıma yol açtığını ve 26.000'den fazla Filistinli'nin ölümüne sebep olduğunu belirtti. UNRWA, Gazze'deki insanlara sağladığı insani yardımın çöküşün eşiğinde olduğunu defalarca dile getirdi.

Uluslararası Destek ve Devam Eden İhtiyaçlar

ABD, Almanya ve Avrupa Birliği, UNRWA'nın 2022 yılındaki en büyük bağışçıları arasında yer alıyor. Bu ülkelerin Cenevre'deki diplomatik misyonları, konuyla ilgili henüz bir yorumda bulunmadı. UNRWA'nın bölgedeki insani yardım çabalarının devam etmesi için uluslararası desteğin önemi vurgulanıyor.