Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi nisanda önceki aya kıyasla yüzde 0,2, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,1 azaldı. AB'de inşaat üretimi nisanda önceki aya kıyasla yüzde 0,2 artarken, 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 0,9 geriledi.

Eurostat Verileri Açıkladı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin nisan ayına ilişkin mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretim verilerini yayımladı. Bu verilere göre, Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,2 gerilerken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 düştü.

AB Ülkelerinde İnşaat Üretimi

AB genelinde ise inşaat üretimi nisanda önceki aya göre yüzde 0,2 arttı, ancak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,9 azaldı. AB ülkeleri arasında nisanda inşaat üretiminde en fazla artış yüzde 11,1 ile Macaristan, yüzde 8 ile Romanya ve yüzde 7,7 ile Slovakya'da kaydedildi.

En Fazla Artış ve Düşüş Yaşayan Ülkeler

En fazla düşüş ise yüzde 3,7 ile Belçika'da, yüzde 2,7 ile Slovenya'da ve yüzde 2,1 ile Almanya'da ölçüldü. Yıllık bazda inşaat üretimi Macaristan’da yüzde 15,6, Romanya'da yüzde 13,2 ve Portekiz'de yüzde 6,8 artarken, Belçika'da yüzde 9,3, Polonya'da yüzde 6, Slovenya'da yüzde 5,3 geriledi.

Editör: Merve Öney