Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bloomberg HT-Habertürk canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve ekonomiye dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, KKM, enflasyon, EYT, vergi ve asgari ücret gibi birçok konu hakkında görüşlerini paylaştı.

Asgari Ücret Açıklamaları

Bakan Şimşek, "Bu sene reel olarak asgari ücret artmış olacak. Gelişmekte olan ülkeler ile karşılaştırıldığında Türkiye'de asgari ücret düşük değil" dedi. Asgari ücretin AK Parti hükümetlerinde dolar bazında ciddi oranda arttığını belirten Şimşek, Haziran 2024 itibarıyla asgari ücretin 524 dolar olduğunu ve yıl sonunda enflasyonun yüzde 42-43 seviyelerinde olmasını beklediklerini ifade etti.

Enflasyon ve Cari Açık

Şimşek, enflasyonu kalıcı şekilde düşürmek ve nominal kurlarda istikrar sağlamak için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Cari açığın geçen yıl 57 milyar dolardan bu yıl 26 milyar dolara düşmesini beklediklerini söyledi.

Rezerv ve Kaynak Girişi

Son aylarda kaynak girişinin güçlü olduğunu belirten Şimşek, döviz rezervlerinin endişe kaynağı olmaktan çıktığını ve swap hariç net rezervin 12 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.

EYT'nin Maliyeti ve Bütçe Dengesi

EYT’nin yıllık maliyetinin 724 milyar TL olduğunu belirten Şimşek, bütçe açığının milli gelire oranını gelecek yıl yüzde 3'ün altına çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Vergi Konuları

Şimşek, Türkiye'de birçok kesimin vergiden imtina ettiğini ve ciddi bir kayıtdışılık sorunu olduğunu belirterek, vergi tabanını büyüterek sonuç almayı hedeflediklerini ifade etti.

Gri Listeden Çıkış

Türkiye’nin gri listeden çıkmasının büyük bir kazanım olduğunu belirten Şimşek, terörizmin finansmanıyla mücadelede öncelik haline getirilen çalışmaların süreceğini kaydetti.

Editör: Halit Alptekin