Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 1 Temmuz 2024 itibarıyla elektrik fiyatlarına yüzde 38 oranında zam yapıldığını duyurdu. Bayraktar, bu artışın nedenleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Fiyat Artışının Sebepleri

Pandemi sonrası emtia ve enerji fiyatlarındaki artışların bu zammın ana nedeni olduğunu belirten Bakan Bayraktar, Kanal 7'de katıldığı programda, "Enerji maliyetlerindeki yükseliş, elektrik tarifelerine yansımak zorunda kaldı," dedi.

Devletin Desteği Devam Ediyor

Bayraktar, pandemi sürecinden bu yana vatandaşları desteklemek için devletin önemli katkılar sağladığını vurguladı. Elektrik faturalarının yüzde 60'ını ve doğal gaz faturalarının yüzde 70'ini devletin karşıladığını belirterek, "Devlet olarak vatandaşlarımızı yalnız bırakmıyoruz," diye ekledi.

Zam Oranları ve Yeni Fiyatlar

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mesken aboneleri için elektrik fiyatlarında yüzde 38, tarımsal faaliyetler için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektöründe ise düşük kademede yüzde 38, yüksek kademede yüzde 20 oranında artış yapıldığını açıkladı. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL oldu.

EPDK Açıklaması

EPDK, enerji üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle elektrik fiyatlarında düzenleme yapıldığını ve bu düzenlemenin 1 Temmuz 2024 itibarıyla yürürlüğe gireceğini belirtti.

Editör: Merve Öney