Memur ve emeklilerin zamlı maaşlarının açıklanmasına sayılı günler kaldı. TÜİK, 3 Temmuz’da haziran ayı tüketici fiyatları verisini açıklayacak ve yılın ilk 6 ayına ilişkin enflasyon rakamları belli olacak. Bu veriler, memur ve emeklilerin alacağı enflasyon farkını belirleyecek. Peki, tahminler neler?

Uzman Görüşleri

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, "Ocak ve mayıs aylarına ilişkin enflasyon oranı belli oldu. Toplamda yüzde 22.72’lik enflasyon farkı çıktı. Haziran ayı enflasyonunun yüzde 2.50 ile yüzde 3 arasında gerçekleşmesini bekliyoruz. Böylece 6 aylık enflasyon yüzde 25-26 arasında olacak" dedi.

SSK ve Bağkur Emeklilerinin Durumu

SSK ve Bağkur emeklileri, yüzde 25-26 arasında enflasyon farkı alacak. Ancak memur emeklilerinin toplu sözleşmeden kaynaklı 5 puan kayıpları var. Ocak ayında yüzde 15 olan toplu sözleşme zammı temmuz ayında yüzde 10 olarak belirlenmişti. Bu nedenle memur ve memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerinden 5 puan daha az zam farkı alacak.

Zam Oranları Eşitlenir mi?

Geçmiş dönemlerde SSK ve Bağkur emeklileri, memur emeklilerine göre daha düşük zam alırken, bu oranlar eşitlenmişti. Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, "Ben bu dönemde memur emeklileri ile SSK, Bağkur emeklilerinin zam oranlarının eşitleneceğini düşünüyorum. Memurlar için bir zam eşitleme durumu söz konusu olmayacaktır. Tahminlerime göre memurlarımıza %20.34, SSK ve Bağkur emeklilerine %25.81 oranında zam yapılacaktır. Memur emeklileri de %25.81 oranında zam alacaklar" dedi.

En Düşük Emekli Maaşı Beklentisi

En düşük emekli maaşı Hazine tarafından desteklenerek 10 bin TL olarak belirlenmişti. Enflasyon verisi değerlendirildiğinde zam oranının %25 civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu durumda en düşük emekli maaşının 12.500 TL’ye çıkarılması bekleniyor. Ancak sıkı para politikası ve ekonomik program dahilinde en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması beklenmiyor.

Editör: Halit Alptekin