Bankalarda 1 milyon TL üzerinde TL mevduatı olanların toplam mevduattaki payı %76’yı aşarak dikkat çekti. Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşçu, bu durumun Türkiye’de gelir dengesizliğinin arttığını ve küçük yatırımcının giderek kaybolduğunu belirtti. Babuşçu, bankaların son bir yıldaki performansını değerlendirerek, mevduat ve kredi büyümesinin enflasyonun altında kaldığını ve yüksek faiz ortamının sektörün maliyetlerini artırdığını vurguladı.

Mevduat ve Kredi Büyümesi

Prof. Dr. Şenol Babuşçu, Nisan 2023 ve Nisan 2024 verilerini karşılaştırarak, bireysel kredi kartı bakiyesinin %120, tüketici kredisinin ise sadece %24 büyüdüğünü söyledi. Bu durumun, tüketici kredilerindeki kısıtlamalar nedeniyle halkın kredi kartı kullanımına yöneldiğini gösterdiğini belirtti. Ayrıca, 1 milyon TL üstü mevduatın toplam mevduat içindeki payının %70,3’ten %76,6’ya yükseldiğini vurgulayan Babuşçu, gelir dengesizliğinin arttığını ifade etti.

Enflasyon ve Bankacılık Sektörü

Bankacılık sektörünün son bir yılda enflasyonu yenemediğini belirten Babuşçu, “Mevduat büyüklüğü %51, krediler %47, net kâr ise %31 arttı” dedi. Takipteki alacakların kredilere oranının %1,52 olduğunu belirten Babuşçu, bu oranın makul olduğunu ancak gelecekte ciddi riskler taşıdığını ifade etti. Artan politika faizleriyle birlikte mevduat faizlerindeki yükselişin bankacılık sektörünün maliyetlerini artırdığını ve kârlılığın azaldığını belirtti.

Editör: Halit Alptekin