Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, nisan ayında dış ticaret açığının artmasının geçici olduğunu belirterek, Mayıs ayında dış ticaret açığında ve cari açıkta düşüş beklediklerini açıkladı. Şimşek, sosyal medya hesabı X'ten yaptığı açıklamada, nisan ayındaki artışın takvim etkilerinden kaynaklandığını ve bu durumun cari açığa da yansıyacağını ifade etti.

Geçici Artış ve Yılsonu Beklentileri

Şimşek, Mayıs ayında dış ticaret açığında ve cari açıkta tekrar düşüş beklediklerini belirtti. Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Takvim etkileriyle nisanda yıllık dış ticaret açığı geçici olarak arttı. Bu durum cari açığa da yansıyacak. Mayısta yıllık dış ticaret açığı ve cari açıkta tekrar düşüş bekliyoruz. Geçici etkiler kaynaklı yılın kalanında sınırlı dalgalanmalar olsa da ikinci çeyrek itibarıyla cari açığın milli gelire oranının yaklaşık yüzde 2,5 gerçekleşmesini öngörüyoruz. Yılsonunda cari açık belirgin şekilde Orta Vadeli Program hedefinden düşük gerçekleşecek."

Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle üretilen geçici dış ticaret verilerine göre, 2024 yılı Nisan ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre %0,1 artarak 19 milyar 254 milyon dolar, ithalat ise %4,0 artarak 29 milyar 117 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Editör: Halit Alptekin