Borsa İstanbul'un BIST 100 endeksi yeni destek noktalarına tutunmaya çalışırken, Goldman Sachs'tan gelen rapor bankacılık sektörüne olumlu yansıdı. ABD yatırım bankası, Türk bankaları için hedef fiyatlarını güncellerken, iki hisse için ise uyarıda bulundu.

BIST 100 Endeksi ve Banka Hisseleri

BIST 100 endeksi 10.500 puan seviyesine tutunmaya çalışırken, bankacılık sektörünü destekleyen bir rapor geldi. Goldman Sachs raporu sonrası banka endeksi güçlü bir yükselişle 15.254 puana kadar çıktı ve TSİ 10.38 itibarıyla yüzde 1’in üzerinde artıda 15.135 puandan işlem gördü.

İş Bankası ve Akbank

Goldman Sachs, İş Bankası (ISCTR) için hedef fiyatını 20 TL olarak belirlerken, önerisini ‘nötr’den ‘al’a çevirdi. İş Bankası hisseleri yazım anında yüzde 3’e yakın bir yükselişle 16 TL seviyesine yaklaştı.

Akbank (AKBNK) için öneri ‘al’ olurken, hedef fiyat 72 TL’den 86 TL’ye yükseltildi. Dün kapanışı 66 TL’den yapan Akbank hisseleri, bugün 67 TL’nin üzerine çıktı.

Yapı Kredi ve Garanti Bankası

Yapı Kredi (YKBNK) için öneri ‘nötr’ olarak kalırken, hedef fiyat 38 TL’den 42,50 TL’ye yükseltildi. Hisse bugün 35 TL’ye yakın seyretti.

Garanti Bankası (GARAN) için öneri ‘nötr’ olarak belirlenirken, hedef fiyat 91 TL’den 111 TL’ye çıkarıldı. Hisse, bugün yüzde 1’in üzerinde bir yükseliş gösterdi.

İki Hisse İçin ‘Sat’ Önerisi

Goldman Sachs, bankacılık sektörü genelinde çoğu hisse için pozitif beklentisini korurken, Vakıfbank (VAKBN) ve Halkbank (HALKB) için ‘sat’ önerisinde bulundu. VAKBN için hedef fiyat 16 TL’den 19 TL’ye, HALKB için ise hedef fiyat 11,90 TL’den 15,60 TL’ye yükseltildi. Raporda, bu hisseler için sınırlı yeniden değerleme potansiyeli görüldüğü belirtildi.

Editör: Halit Alptekin