Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya'nın Ukrayna ile yapılan transit anlaşmasının 2024 sonunda sona ermesi nedeniyle doğal gaz tedariği konusunda Avrupa Birliği ile görüşmelere hazır olduğunu belirtti. 

Mevcut Transit Anlaşmasının Durumu

2019 yılında Moskova ile Kiev arasında imzalanan beş yıllık anlaşma gereğince, Rusya Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gaz ihraç ediyor ve boru hattının kullanımı için Ukrayna'ya ödeme yapıyor. Rusya'nın Ukrayna'daki savaşa rağmen bu düzenlemenin devam etmesine karşın, Rusya'nın Avrupa'ya gaz teslimatı Şubat 2022'den bu yana azaldı.

Ukrayna'nın Transit Anlaşması Konusundaki Tavrı

Bu haftanın başlarında, çeşitli medya kuruluşları Ukrayna hükümetinin Kiev'in gaz transit anlaşmasını uzatma olasılığı konusunda Moskova ile görüşmeyecek olduğunu bildirdi. RIA haber ajansına konuşan Novak, görüşmeye hazır olduklarını, ancak şimdilik karşı taraftan böyle bir istek gelmediğini belirtti.

Avrupa Birliği'nin Yaklaşımı

Bir Avrupa Birliği yetkilisi Cuma günü, Ukrayna transit anlaşmasının 2024 sonuna kadar uzatılıp uzatılmayacağı konusunda spekülasyon yapmaktan kaçındı, ancak bloğun tüm senaryoları değerlendirerek hazırlıklı olduğunu ifade etti.

Rus Gazının Avrupa'ya Teslimatı ve Alternatifler

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının, Avrupa'nın Rus yakıtını alternatif kaynaklar ve yenilenebilir enerjiyle değiştirme yönündeki hamlesine neden olduğu biliniyor. Bununla birlikte, Kremlin kontrolündeki Gazprom, Ukrayna üzerinden gaz taşımaya devam ediyor.