İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıklamalarına göre, Türkiye genelinde 10 ilde gerçekleştirilen ‘Sibergöz-19’ operasyonunda nitelikli dolandırıcılık ve hırsızlık suçları işleyen 33 şüpheli yakalandı. Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen bu operasyon, siber suçlarla etkin bir mücadele örneği olarak dikkat çekiyor.

Finansal Suçların Boyutu

Bakan Yerlikaya'nın verdiği bilgilere göre, operasyonlar sırasında şüphelilere ait 63 Milyon TL banka hesap hareketliliği tespit edildi. Ayrıca bir kişinin kripto para uygulaması hesabından izni dışında 530 bin TL'nin başka hesaplara aktarıldığı belirlendi.

Bölgesel Dolandırıcılık Faaliyetleri

Antalya, Muğla ve Diyarbakır illerinde yapılan çalışmalar neticesinde çeşitli dolandırıcılık faaliyetleri ortaya çıkarıldı. Antalya'da sahte siteler üzerinden 480 bin TL, Muğla'da sahte sigorta siteleri üzerinden araç sigortası ve kasko dolandırıcılığı, Diyarbakır'da ise Facebook Marketplace üzerinden klima satışı vaadiyle 1 milyon 200 bin TL haksız kazanç sağlanmış.