Ticaret Bakanlığı, yanıltıcı reklamlar ve tecrübe ile bilgi eksikliklerini istismar eden ticari uygulamaları mercek altına aldı. Yapılan açıklamaya göre, yılın ilk üç buçuk ayında toplam 639 dosya değerlendirildi. Aldatıcı olduğu belirlenen 554 dosya için durdurma cezası verilirken, toplam 94 milyon 139 bin 110 lira idari para cezası uygulandı.

Araç bayilerinde büyük indirim ne zaman? Araç bayilerinde büyük indirim ne zaman?

Nisan Ayı Reklam Kurulu Toplantısının Sonuçları

Reklam Kurulu'nun Nisan ayı toplantısında ele alınan 161 dosyadan 139'u mevzuata aykırı bulundu. İlgili reklam ve ticari uygulamalara durdurma cezası verilirken, toplamda 28 milyon 884 bin 143 lira idari para cezası kesildi.

İndirim Kampanyaları ve Tüketici Mağduriyetleri

Türkiye'de sıkça başvurulan bir pazarlama yöntemi olan indirimli satış kampanyaları ve çevrim içi alışveriş kanallarının yaygınlaşması, indirim fırsatlarını artırdı. Ancak bu durum, çeşitli tüketici mağduriyetlerinin de artmasına yol açtı. Bakanlık, bu konuda tüketicileri bilinçlendirmeyi ve korumayı amaçlıyor.

Ticaret Bakanlığı, aldatıcı reklam ve haksız ticari uygulamalara yönelik kesintisiz denetimlerini sürdürerek tüketici haklarını koruma altına almayı hedefliyor.

Editör: Halit Alptekin