Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, düşük gelirli ülkelerin karşılaştığı sürdürülemez borç yükleriyle ilgili zorlukların ele alınması gerektiğini belirtti. IMF ve Dünya Bankası tarafından yayımlanan son raporlar, düşük gelirli gelişmekte olan ülkelerin COVID-19 salgını ve diğer ekonomik şoklarla mücadelelerini detaylandırdı.

IMF'nin 2024 Büyüme Tahminleri ve Destek Önerileri

IMF, düşük gelirli ülkeler için 2024 büyüme tahminlerini %4,9'dan %4,7'ye düşürdü. Kurum, Yoksulluğu Azaltma ve Büyüme Vakfı'na ek kaynaklar sağlama ve kota paylarında %50 artış yapma gibi adımlarla destek olmayı planladığını duyurdu.

Borç Yeniden Yapılandırma Çalışmaları

IMF'nin yönlendirme komitesine başkanlık eden Georgieva ve Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed Al-Jadaan, borç yeniden yapılandırma sürecini hızlandıracak iç reformları kabul ettiklerini açıkladı. Ayrıca, IMF ve Dünya Bankası tarafından düzenlenen Küresel Devlet Borçları Yuvarlak Masa toplantısında borçların yeniden yapılandırılması için ilerleme kaydedildiği belirtildi.

Ünlü televizyon sunucusu Erkan Yolaç hayatını kaybetti! Ünlü televizyon sunucusu Erkan Yolaç hayatını kaybetti!

Ekonomik Zorluklar ve Çok Taraflı Çözüm Önerileri

Avrupa Borç ve Kalkınma Ağı'ndan Iolanda Fresnillo, devlet borçlarıyla mücadele için yeni bir çok taraflı yasal çerçeve oluşturulması gerektiğini ifade etti. ABD Hazine Müsteşarı Jay Shambaugh ise düşük gelirli ülkelerin karşılaştığı ekonomik zorluklara dikkat çekerek, Çin'in dahil olduğu resmi kreditörlerin rolünün gözden geçirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Editör: Halit Alptekin