Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul'da yapılan işlemlerle ilgili olarak yürüttüğü incelemeler sonucunda, 7 yatırımcıya işlem yasağı getirildiğini duyurdu. Beşiktaş Futbol Yatırımları (BJKAS) hisselerinde gerçekleştirilen işlemlerde, işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı şüphesiyle 6 yatırımcıya; Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (AVGYO) hisselerinde ise 1 yatırımcıya 6 ay süreyle işlem yasağı uygulanacak.

Detaylar ve Uygulanan Yasaklar

SPK tarafından yayımlanan bülten göre, Engin Meral, Neslihan Kaya, Nuri Budakoğlu, Adem Karataş, Muammer Geçgel ve Veysel Karadeniz adlı yatırımcılara, 22 Nisan 2024'ten itibaren 6 ay süreyle Beşiktaş hisselerinde işlem yasağı uygulanacak. Avrasya GYO hisselerindeki işlemler nedeniyle Evren Evin adlı yatırımcıya da benzer bir yasak getirildi.

Rusya'da Deutsche Bank ve Commerzbank'ın varlıkları donduruldu Rusya'da Deutsche Bank ve Commerzbank'ın varlıkları donduruldu

İşlem Bazlı Piyasa Dolandırıcılığı ve Yaptırımlar

SPK, işlem bazlı piyasa dolandırıcılığının tanımını yaparak, bu tür eylemlerin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107/1 maddesi kapsamında suç olduğunu vurguladı. Kanun, yanıltıcı işlem yaparak piyasa fiyatlarını manipüle eden kişilere 3 ile 5 yıl arasında hapis ve ciddi miktarda adli para cezası öngörüyor.

Editör: Halit Alptekin