Brent petrolün varil fiyatı, dün 83,60 dolar seviyesine ulaştıktan sonra günü 81,60 dolar düzeyinde tamamladı. Bugün saat 09.27 itibarıyla, önceki kapanışa kıyasla %0,39 azalışla 81,28 dolar seviyesine geriledi. Aynı zaman diliminde, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 76,31 dolardan alıcı buldu.

ABD'de Petrol Talebindeki Zayıflama Fiyatlara Yansıdı

Petrol fiyatlarındaki düşüş, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'de talebin zayıfladığına dair verilerin ardından gerçekleşti. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 12 milyon varil artarak 439 milyon 400 bin varile ulaştığını açıkladı. Piyasa beklentisi, stokların 8 milyon 552 bin varil artacağı yönündeydi.

İngiliz Petrol Şirketi bp'nin Rafinerilerindeki Elektrik Kesintileri Etkisi

Uzmanlar, stoklardaki beklenenden yüksek artışın, İngiliz petrol şirketi bp'nin İndiana eyaletindeki bazı rafinerilerinin elektrik kesintileri nedeniyle faaliyet dışı kalmasından kaynaklandığını ifade ediyor. İlgili rafinerilerin günlük 435 bin varil petrol işleme kapasitesine sahip olduğu bilgisi veriliyor.

ABD Merkez Bankasının Faiz Kararlarının Petrol Fiyatları Üzerindeki Etkisi

ABD'de salı günü açıklanan ve tahminleri aşan enflasyon verileri, ABD Merkez Bankasının faiz indirimlerine daha geç başlayacağı yönünde beklentileri güçlendirdi. Bu durum da petrol fiyatlarının aşağı yönlü hareketlerini destekliyor.

Brent Petrol Fiyatlarında Direnç ve Destek Seviyeleri

Brent petrol fiyatlarında, gün içinde 81,55 ile 81,75 dolar aralığının direnç, 81,18 ile 81,01 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği analiz ediliyor.

Editör: Halit Alptekin