Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler arasında, son üç yıl içinde yatırımcılarına en yüksek temettü getirisi sağlayanlar açıklandı. Bu dönemde öne çıkan şirketler Doğuş Otomotiv, İskenderun Demir Çelik ve Pergamon Dış Ticaret oldu. 

Foreks Haber'in Yaptığı Analize Göre En Karlı Şirketler

Foreks Haber tarafından yapılan bir çalışma, 2021-2023 yılları arasında yatırımcılarına en yüksek temettü verimini sağlayan şirketleri belirledi. Analiz sonuçlarına göre, bu dönemde en başarılı şirketler arasında Doğuş Otomotiv, İskenderun Demir Çelik ve Pergamon Dış Ticaret yer alırken, ilk on içinde Erdemir, Türk Traktör, Başkent Gaz, Türk Telekom, Tofaş Fabrika, Enerjisa ve Türkiye Sigorta da bulunuyor.

Yıllara Göre Temettü Şampiyonları

2023, 2022 ve 2021 yılları ayrı ayrı incelendiğinde, 2023'ün temettü şampiyonlarının Doğuş Otomotiv, Tüpraş ve Başkent Gaz olduğu görülüyor.

2022'de ise Erdemir, Türk Telekom ve Doğuş Otomotiv ön plana çıkarken, 2021'de Vestel Elektronik, İskenderun Demir Çelik ve Erdemir en yüksek getiriyi sağlayan şirketler arasında yer aldı.

Sonuçlar, Borsa İstanbul'daki yatırımcılar için önemli bir rehber niteliği taşıyor ve şirketlerin mali performanslarının uzun vadeli bir perspektiften değerlendirilmesine olanak sağlıyor.

Editör: Halit Alptekin