Dolar, ABD'de açıklanan beklenmedik şekilde yüksek enflasyon verilerinin ardından diğer majör para birimleri karşısında üç ayın en yüksek seviyelerine yaklaştı. Bu durum, Federal Rezerv'in (ABD merkez bankası) enflasyonu hedef alarak faiz oranlarını artıracağı yönündeki beklentileri güçlendirdi.

Yen Karşısında Doların Güçlü Duruşu

Kasım ayından bu yana ilk kez 150 yen seviyesini aşan dolar, Japonya'nın para politikası baş yetkilisi Masato Kanda'nın yendeki hızlı ve ciddi düşüşlere müdahale tehdidini gündeme getirmesine neden oldu. Yenin dolara karşı değeri, uzun vadeli ABD Hazine tahvili getirilerindeki ani artışlarla birlikte iki buçuk ayın yeni zirvesine ulaştı. 2022'nin başından bu yana dolar, yaklaşık 10 yen değer kazandı.

Dolar Endeksi ve Diğer Para Birimlerinin Durumu

Dolar endeksi, altı ana para birimine karşı performansını ölçerken, 104,77 seviyesine yükseldi ve Salı günü ulaştığı üç ayın en yüksek seviyesine yakın kaldı. Euro, son işlem gününde 1,07005 dolarla üç ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra bir miktar toparlanarak 1,0714 dolara çıktı. Sterlin ise yaklaşık yüzde 0,3 düşüşün ardından önemli bir değişiklik olmadan 1,25995 dolar seviyesinde işlem gördü. Avustralya doları, üç ayın en düşük seviyesi olan 0,6443 dolardan toparlanarak 0,6466 dolara yükseldi.

Kripto Para Piyasalarındaki Hareketler

Kripto para piyasalarında ise Bitcoin, yaklaşık 50.000 dolardan düşerek 48.325 dolara geriledi ve son işlemlerde 49.580 dolara yükselerek bazı kayıplarını telafi etti.

Editör: Halit Alptekin