Petrol piyasaları, dört işlem günü boyunca süren düşüş trendinin ardından bugün Asya ticaretinde karışık bir performans sergiledi. Yatırımcılar, OPEC+ üretim kesintilerinin etkilerini ve özellikle Çin'deki talep dinamiklerine dair artan endişeleri değerlendiriyorlar.

GMT 04:38 itibarıyla, Brent ham petrol vadeli işlemleri minimal bir artışla varil başına 77,21 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham petrol vadeli işlemleri dört sent azalarak varil başına 72,28 dolara geriledi. Her iki gösterge de 6 Temmuz'dan bu yana en düşük kapanış seviyelerine ulaştı, ABD ham petrolü ise dört gün boyunca sürekli düşüş kaydetti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya başta olmak üzere müttefikleri, geçtiğimiz hafta 2024'ün ilk çeyreği için günlük 2,2 milyon varillik üretim kesintisi konusunda mutabakata vardı. Bu anlaşma çerçevesinde, Suudi Arabistan ve Rusya, gönüllü olarak günlük 1,3 milyon varil azaltma yapacak.

DBS Bankası Enerji Sektörü Başkanı Suvroo Sarkar, piyasa koşullarına göre OPEC+ kesintilerinin uzatılması veya artırılması olasılığına dair Suudi ve Rus yetkililerin son açıklamalarının piyasalar için tek olumlu haber olduğunu belirtti.

Global piyasaları etkileyen bir diğer unsur ise İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın olası tırmanması ve ABD'nin İran'ı Amerikan gemilerine yapılan saldırılardan sorumlu tutması ile ilgili endişeler. Philip Nova'nın baş piyasa analisti Priyanka Sachdeva, bu gelişmelerin petrol arzı üzerindeki etkisine işaret ederek, piyasalarda belirsizlik yarattığını ifade etti.

CMC Markets analisti Leon Li ise, mevcut durumun kısa vadeli bir toparlanma olabileceğine dikkat çekerek, petrol fiyatlarının genel bir düşüş trendine girdiğine işaret etti. Li, ABD'deki stok artışlarına ve varil başına 70 doların altına düşme olasılığına vurgu yaptı.

Çin ekonomisinin durumu da piyasaları etkiliyor. Moody's, Çin'in kredi notu görünümünü durağandan negatife düşürdü, bu karar orta vadede yapısal zorluklar ve gayrimenkul sektöründeki daralmayla ilgili endişeleri yansıtıyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün verilerine göre, ABD'de ham petrol ve yakıt stokları artış gösterdi. Anonim kaynaklara göre, ham petrol stokları 594 bin varil, benzin stokları 2,8 milyon varil ve distilat stokları ise yaklaşık 1,9 milyon varil artış kaydetti.

Piyasa analistleri, ABD hükümetinin Çarşamba günü yayımlayacağı resmi stok verilerinin, piyasalardaki hareketliliği daha da belirginleştireceğini öngörüyor.