Petrol üretim ve dağılımını belirlemek için OPEC+ üyeleri, bugün bir toplantı gerçekleştiriyor. Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ve Rusya gibi müttefik üreticiler, ham petrol üretiminde kesintiye gitme konusunda uzlaşma arayışında.

Analistler, OPEC+ üyelerinin üretim kesintileri konusunda anlaşmaya varmakta zorlandıklarını ifade ediyorlar. Rystad Energy'nin petrol piyasası araştırmaları başkan yardımcısı Jorge Leon, toplantının ertelenmesinin zorlukları işaret ettiğini belirtti.

Leon, üyelerin 2024'e kadar petrol fiyatlarını desteklemek adına üretimi azaltma gerekliliğini kabul ettiklerini söyledi. Ana sorun, 23 üye ülkenin üretim miktarlarını nasıl paylaşacakları ve Suudi Arabistan ile Rusya'nın mevcut kesintilerini 2024'e kadar uzatıp uzatmayacakları.

Rusya, Batı yaptırımlarına karşı daha fazla petrol geliri elde etmeyi hedeflerken, Suudi Arabistan'ın kendi ekonomik planlarına ulaşmak için varil başına yaklaşık 86 dolar kazanması gerekiyor.

Suudi Arabistan, ekonomisini revize etme, petrol bağımlılığını azaltma ve genç nüfus için istihdam yaratma çalışmaları yürütüyor. Ancak, üretim kesintileri, OPEC'in petrol arzı üzerindeki etkisini azaltma riskini de beraberinde getiriyor. Brent petrol fiyatları, bu gelişmeler ışığında sınırlı bir yükselişle 83,05 dolar seviyesinde bulunuyor.