Petrol fiyatları, OPEC+ ittifakının petrol üretiminde derin kesintileri 2025'e kadar uzatma kararına rağmen, Pazartesi günü  düştü. Ağustos teslimi Brent ham petrol vadeli kontratları %0,3 azalarak varil başına 80,87 dolara geriledi. Temmuz teslimi ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri ise %0,25 düşüşle 76,80 dolara indi.

OPEC+ İttifakının Kesinti Kararları

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya liderliğindeki müttefikleri içeren OPEC+ ittifakı, şu anda günlük 5,86 milyon varil üretim kesintisi uyguluyor. Bu kesintiler, küresel talebin yaklaşık %5,7'sine denk geliyor. OPEC+ koalisyonu, Pazar günü yaptığı açıklamada, mevcut kesintilerin 2025 yılı sonuna kadar uzatılması konusunda mutabakata vardıklarını belirtti.

Analistlerin Beklentileri ve Piyasa Tepkileri

Analistler, düşen petrol fiyatları ve yavaşlayan talep nedeniyle OPEC+'nın gönüllü kesintileri birkaç ay daha uzatmasını bekliyordu. Ancak, ittifakın 2025 hedeflerini belirlemede zorluk çekeceği öngörülüyor. Üye ülkelerin üretim kapasitesi hedefleri üzerinde anlaşmaya varılmaması, daha önce de gerginliğe neden olan bir konuydu.

Gönüllü Kesintilerin Ayrıntıları

Gönüllü kesintiler arasında, 2024 yılı sonunda sona ermesi planlanan günlük 3,66 milyon varil ve bu yıl Haziran ayı sonunda sona erecek olan günlük 2,2 milyon varillik kesintiler yer alıyor. OPEC+, bu kesintilerin 2025 sonuna kadar uzatılacağını ve Ekim 2024'ten Eylül 2025'e kadar kademeli olarak iptal edileceğini açıkladı.

Editör: Halit Alptekin