Yatırımcıların OPEC+ ittifakının üretim seviyelerine karar vereceği Pazar günü yapılması planlanan toplantıya odaklanmasıyla, petrol fiyatları Cuma günü haftalık kayıp kaydederek düştü.

Brent ve West Texas Intermediate Fiyatlarında Düşüş

Temmuz vadeli Brent ham petrolü 24 sent veya yüzde 0,3 düşüşle varil başına 81,62 dolara gerilerken, Ağustos vadeli Brent 77 sent veya yüzde 0,8 düşüşle 81,11 dolara düştü. ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrolü ise 92 sent veya yüzde 1,2 azalarak 76,99 dolara geriledi. Brent ham petrolü hafta boyunca yüzde 0,6 düşerken, West Texas Intermediate ham petrolü yüzde 1 kayıp yaşadı.

OPEC+ Toplantısı ve Üretim Kesintileri

Kaynakların Reuters'e verdiği bilgiye göre, piyasa Pazar günü yapılması planlanan OPEC+ ittifak toplantısını bekliyor. OPEC+ ittifakı, petrol üretimindeki bazı keskin kesintilerin 2025'e kadar uzatılmasına izin verecek karmaşık bir anlaşma taslağı üzerinde çalışıyor.

ABD Enerji Verileri ve Petrol Talebi

ABD Enerji Bilgi İdaresi'nden Cuma günü alınan veriler, ABD ham petrol üretiminin Mart ayında bu yılın en yüksek seviyesine çıktığını, talebin bir göstergesi olan akaryakıt ürünleri üretiminin ise yüzde 0,4 düşüşle günde 19,9 milyon varile gerilediğini gösterdi. Ayrıca, ABD'de borçlanma maliyetlerinin yüksek kalması ve bunun da ham petrol tüketimine zarar verme ihtimali nedeniyle petrol piyasası son haftalarda baskı altında.

Yakıt Stoklarındaki Artış ve Piyasa Baskısı

ABD yakıt stoklarındaki ani artış nedeniyle, petrol fiyatları bir önceki seansta düşerek Aralık ayından bu yana en büyük aylık düşüşlerine doğru ilerliyordu.

Editör: Halit Alptekin