Asya hisse senedi piyasaları, Avrupa'da ve Kanada'da faiz indirimi beklentisiyle Pazartesi günü yükseldi. Ancak enflasyon sürecinin uzaması, piyasalar üzerindeki baskıyı sürdürüyor.

Çin ve Japonya'dan İyi Haberler

Özel Caixin anketi, Çin'in Mayıs ayında ana fabrika endeksinin 51.4'ten 51.7'ye yükseldiğini gösterdi. Japonya'da ise fabrika faaliyetleri Mayıs ayında ilk kez bir yılda genişledi. Güney Kore'deki faaliyetler ise son iki yılın en hızlı büyümesini kaydetti.

MSCI Endeksi ve Nikkei Yükseldi

Bu gelişmeler, Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisse senetlerinin en geniş MSCI endeksinin %1.4 yükselmesine yardımcı oldu. Çin'in mavi çipli hisseleri %0.3 arttı. Japonya'nın Nikkei endeksi, Cuma günü bir ayın en düşük seviyelerinden toparlandıktan sonra %1.1 arttı. Güney Kore ise %1.8 yükseldi.

Güney Kore'de Petrol ve Gaz Rezervleri

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, ülkenin doğu kıyısındaki denizde büyük miktarda petrol ve gaz rezervleri olabileceğini belirtti. Bu açıklama, Güney Kore hisse senetlerine olumlu yansıdı.

Hindistan Seçim Sonuçları Bekleniyor

Hindistan piyasaları, Başbakan Narendra Modi'nin ittifakının çoğunluğunu genişletip genişletmeyeceğini görmek için Salı günü seçim sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Söz konusu spekülasyon, daha fazla ekonomik reformlara yol açabilir.

Avrupa ve Kanada Faiz İndirimleri

EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri %0.9, FTSE vadeli işlemleri %0.7 yükseldi. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Perşembe günü faiz oranlarını çeyrek puan indirerek %3.75'e düşürmesi bekleniyor. Bu, tarihte ilk kez ABD Federal Rezervinden önce bir gevşeme olacak.

ABD ve Kanada Piyasaları

Ay sonu akışları, Wall Street'in Cuma günü geç saatlerde toparlanmasına neden oldu. Nasdaq, Mayıs ayında neredeyse %7 arttı. Pazartesi sabahı erken saatlerde, S&P 500 vadeli işlemleri %0.2 arttı, Nasdaq vadeli işlemleri ise %0.1 arttı. Kanada Merkez Bankası'nın Çarşamba günkü toplantısında faiz indirimi yapma olasılığı %80 olarak değerlendiriliyor.

Döviz ve Altın Piyasaları

Döviz piyasalarında, Japon yeni ana para birimleri arasında en zayıf olanı olmaya devam ediyor. Dolar, 157.09 yen seviyesinde duruyor. Euro, 1.0855 $'da güçlü duruyor. Altın, dört ay üst üste yükseldikten sonra ons başına 2,330 $'da biraz daha güçlüydü.

Petrol Piyasaları

Petrol fiyatları, OPEC+ grubunun Pazar günü çoğu petrol üretim kesintisini 2025'e kadar uzatma kararının ardından yükseldi. Brent petrolü 38 sent artarak varil başına 81.49 $'a, ABD ham petrolü ise 39 sent artarak varil başına 77.38 $'a yükseldi.

Editör: Halit Alptekin