Petrol fiyatları, Perşembe günü Fed'in toplantı tutanaklarında enflasyonun yüksek kalması halinde parasal sıkılaştırmanın devam edeceği yönündeki görüşmelerin ortaya çıkmasının ardından üst üste dördüncü seansta da düşüş gösterdi. Bu durum, petrol talebini olumsuz etkileyebilir.

Petrol Fiyatlarındaki Güncel Durum

Brent ham petrol vadeli işlemleri GMT 04:24 itibarıyla varil başına 46 sent veya yüzde 0,6 düşüşle 81,44 dolara geriledi. West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri ise 54 sent veya yüzde 0,7 düşüşle 77,03 dolara geriledi. Her iki gösterge de Çarşamba günü yüzde 1'den fazla düşüş yaşamıştı.

Fed Tutanakları ve Faiz Politikası

Fed'in Çarşamba günü yayınlanan son para politikası toplantısının tutanakları, ABD merkez bankasının yüksek enflasyona karşı faiz oranı politikasını şimdilik koruyacağını, ancak daha fazla artış ihtimalinin de masada olduğunu gösterdi. Tutanaklarda, "Birçok katılımcı, enflasyon risklerinin bu tür bir eylemi uygun kılacak şekilde gerçekleşmesi durumunda politikayı daha da sıkılaştırma arzusunu belirtti." ifadesi yer aldı.
Fed

Ham Petrol Talebi ve Stok Durumu

Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta 1,8 milyon varillik artış gösterdi. Bu, piyasa beklentilerinin aksine bir gelişme oldu ve petrol fiyatlarını baskıladı. Küresel olarak, fiziksel ham petrol piyasaları, rafinerilerden gelen talebin zayıf olması ve arzın bol olması nedeniyle baskı altında.

Citibank Analistlerinin Görüşleri

Citibank analistleri, piyasadaki son düşüşün artan petrol stokları, durgun talep, zayıf rafineri marjları ve artan üretim kesintisi riski gibi faktörlerden kaynaklandığını belirtti. Citibank ayrıca, OPEC+ ittifakının yılın üçüncü çeyreğine kadar üretim kesintilerini sürdürmesinin beklendiğini ve Brent ham petrolünün 2024 yılının ikinci çeyreğinde varil başına ortalama 86 dolar olmasını beklediğini de ekledi.

Rusya'nın Üretim Kotasını Aşması

Rusya Enerji Bakanlığı, Rusya'nın Nisan ayında OPEC+ çerçevesindeki üretim kotasını "teknik nedenlerden dolayı" aştığını ve hatayı telafi etme planını yakında OPEC sekreterliğine sunacağını belirtti.

Editör: Halit Alptekin