Euro bölgesi, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Perşembe günü açıklanacak olan Flash Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri, yatırımcıların dikkatini çekiyor. Küresel büyüme anlatısının değişim işaretleri gösterip göstermediği merak ediliyor.

S&P Global Market Intelligence stratejistlerine göre, geçen ay ABD'deki bileşik PMI'nin euro bölgesi ve Birleşik Krallık'taki karşıtlarından daha düşük gelmesinin ardından, Mayıs ayı Flash PMI verileri, küresel büyüme ivmesinin ABD'den Avrupa'ya kayıp kaymadığını ölçmek için sabırsızlıkla bekleniyor.

Faiz Oranları ve Piyasa Beklentileri

İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gelecek ay faiz oranlarını düşüreceklerine dair beklentiler, bu kaymanın bir kısmına momentum kazandırabilir. Ancak, ABD'de bir gevşeme döngüsü hala zaman alabilir. Fed'in son politika toplantısının tutanaklarının beklenenden daha şahin gelmesi, doların yeniden değer kazanmasına ve ABD Hazine getirilerinin yükselmesine neden oldu. Bu gelişme, Fed'in yakın zamanda faiz indireceğine dair beklentileri azalttı.

Merkez Bankalarının Sabırlı Yaklaşımı

Faiz oranları konusunda sabır, küresel merkez bankaları arasında yeniden bir tema haline gelirken, Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr, Perşembe günü yurt içi enflasyonun inatçı olmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Tayvan ve Çin Arasındaki Gerilim

Tayvan ordusu, Çin'in Perşembe günü Tayvan çevresinde "ayrılıkçı eylemler" yanıt olarak başlattığı iki günlük "ceza" tatbikatlarının ardından adayı koruyabileceğinden emin olduğunu belirterek kuvvetlerini harekete geçirdi. Bu durum, Asya saatlerinde risk algısını sınırlandırırken, Tayvan'ın borsa endeksi (.TWII) AI gözdesi Nvidia'nın (NVDA.O) gelir tahminlerinden gelen olumlu haberleri tercih ederek rekor seviyeye ulaştı.

Editör: Halit Alptekin