Almanya'nın önde gelen bankalarından Commerzbank, değerli metallerle ilgili yaptığı yeni tahminlerde, altın fiyatlarında düşüş, gümüş fiyatlarında ise yükseliş beklediğini açıkladı.

Altın Fiyatlarında Düşüş Beklentisi

Commerzbank, 22 Mayıs tarihli raporunda, ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz indirimine gitmesi ve mevcut jeopolitik krizlerin etkisiyle altın fiyatlarında düşüş yaşanabileceğini belirtti. Banka, 2024 yılının ikinci yarısında ons altının 2300 dolar seviyesine gerileyebileceğini öngörüyor.

Gümüş İçin Yükseliş Beklentisi

Gümüşle ilgili tahminlerini de paylaşan Commerzbank, 2024 sonunda ons gümüşün 30 dolar seviyesine, 2025 sonunda ise 32 dolar seviyesine yükselebileceğini ifade etti. Banka, bu tahminleriyle piyasadaki genel beklentilerin aksine farklı bir perspektif sundu.

Jeopolitik Gerginlikler ve Piyasa Tepkileri

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları, İsrail-İran arasındaki gerginlik ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi gibi faktörler, altın fiyatlarını etkileyen önemli başlıklar arasında yer aldı. Uzmanlar, altın fiyatlarındaki son düşüşün, FED üyelerinin şahin söylemlerinden kaynaklandığını belirtiyor.

Altın ve Gümüş Fiyatlarındaki Güncel Durum

20 Mayıs’ta 2450 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan ons altın, 22 Mayıs saat 17.50 itibarıyla yüzde 1,3 düşüşle 2390 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda gram altın yüzde 1,2 düşüşle 2472 TL’de, ons gümüş ise yüzde 2 düşüşle 31,3 TL’de seyrediyor.

Editör: Halit Alptekin