Birçok Asya hisse senedi endeksi, büyük ekonomilerdeki politika yapıcıların yapışkan enflasyon ortamında parasal gevşeme konusunda sabırlı bir yaklaşım izlemeyi tercih etmelerinin sonuçlarını sindirmesiyle Perşembe günü değer kaybetti.

Çin ve Tayvan Arasındaki Gerilim

Çin ordusunun, yeni Tayvan Başkanı Lai Ching-te'nin göreve başlamasından sadece birkaç gün sonra Tayvan çevresindeki beş bölgede iki günlük "ceza" tatbikatlarına başlamasıyla jeopolitik gerilimler yatırımcıların aklında ön sıralarda yer aldı. Bu durum, Çin'in mavi çip endeksi CSI300'ün %0,9 ve Hong Kong'un Hang Seng Endeksi'nin %1,4 düşmesine yol açtı.

Genel Piyasa Performansı

Asya piyasalarında, MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,26 oranında değer kaybederken, Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi %0,5 kayıp yaşadı. ABD ve Avrupa hisse senedi vadeli kontratları ise hafif artış gösterdi.

Merkez Bankalarının Şahin Tutumu

Federal Reserve'ün son politika toplantısının beklenenden daha şahin tutanakları, İngiltere'nin sıcak enflasyon raporu ve Yeni Zelanda'nın enflasyon sorunlarına dair ciddi değerlendirmesi, yatırımcıların küresel faiz indirimlerinin hızı ve ölçeği hakkındaki beklentilerini azalttı. Capital.com'un kıdemli finansal piyasa analisti Kyle Rodda, "Merkez bankalarının politika ayarları konusundaki belirsizlik, piyasa açısından da belirsizliğe neden oluyor" dedi.

ABD Hisse Senedi Vadeli İşlemleri ve Nvidia

ABD hisse senedi vadeli kontratları, Nvidia'nın çeyreklik gelir tahminlerinin üzerinde açıklama yapmasıyla yükselişe geçti. S&P 500 vadeli işlemleri %0,6, Nasdaq vadeli işlemleri %0,95 arttı.

Teknoloji Ağırlıklı Endeksler

Tayvan'ın teknoloji ağırlıklı hisse senedi endeksi rekor bir zirveye ulaştı ve %0,25 yükselişle işlem gördü. MSCI Asya Pasifik BT hisse senedi endeksi ise iki yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Japonya'nın Nikkei endeksi ise zayıf yenin desteğiyle %1,2 arttı.

Sterlin ve Kivi

Sterlin ve kivi, iki ayın en yüksek seviyeleri yakınında kaldı. İngiltere'de enflasyonun beklenenden daha az düşmesi, İngiltere Merkez Bankası'nın gelecek ay faiz indirimi konusunda beklentileri artırdı. Yeni Zelanda Merkez Bankası ise para politikasında gevşeme konusunda temkinli bir yaklaşım sergiledi.

Emtia Piyasaları

Altın, ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek seyredeceği beklentisiyle %0,2 düşerek ons başına 2.372,93 dolara geriledi. Petrol fiyatları da gerileyerek, brent ham petrolü %0,56, ABD ham petrolü %0,7 düştü.

Editör: Halit Alptekin