Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) ülkelerinde ekonomik büyüme yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,4 ile bir önceki çeyreğe göre hafif artış gösterdi.

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD), 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin ekonomik büyüme verilerini açıkladı. Buna göre, OECD ülkelerinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ocak-mart döneminde yüzde 0,4 büyüdü.

Bu büyüme oranı, bir önceki çeyrekte kaydedilen yüzde 0,3'lük büyümeye göre hafif bir artış gösteriyor.

G7 Ülkelerinde Durum Nasıl?

G7 ülkeleri arasında, İngiltere ve Almanya'da büyüme sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 0,2 olarak gerçekleşti. İngiltere ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,3 daralmışken, Almanya ekonomisi ise yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Kanada, İtalya ve Fransa'nın Performansı

Kanada'da ekonomik büyüme yüzde 0,2, İtalya ve Fransa'da ise yüzde 0,1 olarak kaydedildi. Avro Bölgesi'nde ekonomik büyüme ise yüzde 0,3 olarak hesaplandı. Avro Bölgesi ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,1 küçülmüştü.

ABD ve Japonya'nın Ekonomik Büyüme Verileri

ABD ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,4 büyüdü. Ancak, bir önceki çeyrekteki yüzde 0,8 büyümeye göre özel tüketimdeki düşüş nedeniyle yavaşlama gösterdi. Japonya'da ise ekonomi yılın ilk üç ayında yüzde 0,5 daraldı.

Yıllık Bazda Büyüme Oranları

OECD ülkelerinde ekonomik büyüme, ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 1,6 olarak hesaplandı.

Editör: Merve Öney