Teknoloji ve yapay zekâ alanında öne çıkan Nvidia (NVDA), yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Matrix Asset Advisors’tan David Katz, Nvidia’yı hızlı ve ani hareketlere sahip harika bir şirket olarak tanımlıyor, ancak şirketin şu anki fiyatının tamamen değerinde olduğunu belirtti. Nvidia, yapay zeka rüzgarını arkasına alarak bu yılın başından itibaren yüzde 150’nin üzerinde yükseliş kaydetti.

Nvidia’nın Gelecekteki Rekabeti ve Riskler

Nvidia’nın önümüzdeki bir iki yılda ciddi rekabetçi tehditlerle karşılaşacağını öngören Katz, “Harika bir şirket, ancak portföyümüzde yer vermiyoruz. Hissenin mevcut seviyesinin ilerleyen yıllarda çok daha altında olacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Katz, yatırımcılar için daha az riskle para kazanmanın daha iyi yolları olduğunu belirterek bu hisseleri önerdi.

Cisco Systems (CSCO)

Ağ ve güvenlik çözümleri ile veri merkezi hizmetleri sunan Cisco Systems, Katz’ın listesinde öne çıkan isimlerden biri. Katz, şirketin son yıllarda zor zamanlar geçirdiğini ancak toparlanmaya başladığını düşünüyor. Cisco, mali üçüncü çeyrekte gelirlerinin %13 düştüğünü açıkladı ancak üç aylık sonuçları Wall Street beklentilerini aştı. Katz, bu yıl hisseleri yüzde 7 düşen şirketi “yapay zekânın ikincil veya üçüncül türevi” bir yatırım olarak görüyor ve internet trafiğindeki artışın şirkete olan talebi artıracağını tahmin ediyor.

Starbucks (SBUX)

Starbucks, son bilançosunda zincir mağaza satışları ve trafiğinde düşüş bildirerek beklentilerin altında kaldı ve yatırımcıları memnun edemedi. Katz, önceki çeyrekteki sorunların yönetimin hatalarından kaynaklandığını belirterek, yeni CEO ve üst yönetimdeki değişikliklerle potansiyelin artacağını söyledi. Bu yıl yüzde 17,6, son 12 ayda ise yüzde 20 gerileyen Starbucks’ı izleyen 35 analistin 14’ü hisse için “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” diyor. SBUX için belirlenen 88,50 dolar seviyesindeki hedef fiyat, hissede yüzde 11,5’lik bir artış öngörüyor.

Finans Hisseleri

Katz’ın listesinde ayrıca ileriye dönük kazanç fırsatları sunan bölgesel finans şirketleri de bulunuyor. Bu şirketler arasında Bank of New York Mellon (BK) ve PNC Financial Services (PNC) yer alıyor. Büyük bankaların, küçük veya orta ölçekli bölgesel bankalara göre daha fazla ticari gayrimenkul portföyüne sahip olduğunu belirten Katz, “Büyük bankalar oldukça iyi bir çeyrek geçirdi. Ancak bu bölgesel bankaların çok daha uygun fiyatlı olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Editör: Merve Öney