New York borsası, haftanın ilk işlem gününde karışık bir seyir izledi. Dow Jones endeksi, açılışta yüzde 0,10 azalarak 39.028,99 puana geriledi.

S&P 500 ve Nasdaq artışta
S&P 500 endeksi yüzde 0,21 artışla 5.315,91 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,40 yükselerek 16.988,31 puana çıktı. Anma Günü tatili nedeniyle dün kapalı olan piyasalarda, ilk işlem gününün açılışında karmaşık bir tablo gözlendi.

Fed'in faiz politikası belirsiz
ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerinin zamanlamasına dair belirsizlik sürerken, analistler bu hafta açıklanacak ekonomik verilerin ve Fed yetkililerinin yapacağı açıklamaların para politikasının seyrine dair ipuçları vereceğini belirtti. Yarın açıklanacak Bej Kitap raporu, perşembe günü büyüme verileri ve cuma günü açıklanacak kişisel tüketim harcamaları verileri, piyasaların odağında olacak.

ABD Hazinesi tahvil geri alımına başlıyor
Analistler, ABD Hazinesinin 2002'den bu yana ilk tahvil geri alımına yarın başlayacağını hatırlattı. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed'in faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonda belirgin bir ilerleme beklenmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, fiyat baskılarının yeniden artması durumunda daha fazla faiz artırımı ihtimalini göz ardı etmediğini belirtti.

Apple hisseleri yükselişte
Kurumsal tarafta, Apple'ın hisseleri, iPhone satışlarının Çin'de toparlanma kaydetmesinin ardından yüzde 1'e yakın yükseldi.

Editör: Merve Öney