Avrupa borsaları, Salı günü yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) para politikasının geleceğine dair ipuçları aradığı enflasyon anketi sonuçlarını beklemesiyle düştü. Avrupa Stoxx 600 endeksi, TSİ 07.16'ya kadar çok az değişiklik gösterdi.

DAX Endeksi Almanya'daki Toptan Eşya Fiyatlarının Etkisiyle Yükseldi

Alman DAX endeksi, Almanya'da toptan eşya fiyatlarında Nisan ayında yıllık bazda yüzde 1,8 oranında düşüş olduğunu gösteren bir raporun ardından yüzde 0,2 arttı. Bu gelişme, yatırımcıların Almanya ekonomisine dair iyimser beklentilerini artırdı.

Avrupa Merkez Bankası Enflasyon Beklentileri Anketi Bekleniyor

Yatırımcıların dikkatleri, bugün ilerleyen saatlerde ECB'nin yayınlayacağı enflasyon beklentileri anketine çevrildi. Beklentilerin azalması durumunda, piyasanın gelecek hafta faiz indirimine ilişkin tahminleri güçlenecek. Bu olasılık, yatırımcıların yüzde 91'i tarafından destekleniyor.

Cadler ve Symrise Hisse Performansları

Norveçli şirket Cadler'in hisseleri, ilk çeyrek sonuçlarının zarar göstermesinin ardından yüzde 2,3 düştü. Öte yandan, Alman tat ve parfüm şirketi Symrise, Deutsche Bank'ın hisse senedi için "al" tavsiyesini yükseltmesinin ardından yaklaşık yüzde üç artışla STOXX 600 endeksindeki kazançlara öncülük etti.

Editör: Halit Alptekin