Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz indirimi beklentilerinin ve yatırımcıların risk iştahının artmasının etkisiyle, euro karşısında birkaç ayın en yüksek seviyelerine yaklaşırken, dolar karşısında da iki ayın en yüksek seviyesini gördü. Yatırımcılar bu hafta, küresel faiz oranı görünümüne dair ipuçları sunabilecek önemli enflasyon verilerini bekliyor.

Büyük Ekonomilerden Gelecek Enflasyon Verileri Bekleniyor

Almanya'da enflasyon rakamları Çarşamba günü, euro bölgesinin genel verileri ise Cuma günü açıklanacak. Ayrıca, Federal Reserve'ün tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi de açıklanacak. Bu veriler, yatırımcılar için önemli ipuçları sunacak.

Sterlin ve Eurodaki Hareketler

Sterlin, seansın başlarında 21 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesi olan 1,2783 $'a ulaştıktan sonra 1,2768 $ seviyesinde sabit kaldı. Euro, Pazartesi günü Ağustos 2023'ten bu yana en düşük seviyesi olan 84,94 peniye ulaştıktan sonra, euro başına 85,14 peni ile %0,14 artış gösterdi.

İngiltere Merkez Bankası ve Para Politikası Beklentileri

Nisan verilerindeki güçlü hizmet enflasyonu ve diğer önemli ekonomik göstergeler, İngiltere Merkez Bankası'nın Ağustos sonrasına kadar faiz indirimi beklentilerini değiştirdi. Bu durum, para politikasının olumsuz yönde etkilemeyeceği, ancak riskli varlıklara yönelik iştahın artabileceği görüşünü güçlendirdi. Analistler, sterlinin ABD hisse senedi endeksleri ile olan korelasyonuna dikkat çekti. S&P 500 vadeli kontratları, Wall Street'in uzun bir hafta sonundan sonra yeniden açılmasıyla Salı günü yükseldi.

Para Piyasaları ve Faiz İndirimi Beklentileri

Para piyasaları, Kasım ayında BoE'nin 25 baz puanlık parasal gevşemesini tam olarak fiyatlıyor. Böyle bir hareketin Eylül'de %60, Ağustos'ta ise %40 şansı olduğu belirtiliyor. ING stratejisti Francesco Pesole, "Bizim görüşümüze göre sterlin, euro karşısında mevcut seviyelerde pahalı görünüyor. Hala Ağustos ayında bir faiz indirimi bekliyoruz ve İngiltere'deki oylama nedeniyle gevşemenin geciktiği yönündeki her türlü görüşün yersiz olduğunu görüyoruz." dedi.

Siyasi Gelişmeler ve Sterlin Üzerindeki Etkiler

Yatırımcılar, 4 Temmuz'daki İngiltere genel seçimlerinin sonucunun sterlini önemli ölçüde etkilemeyeceğini düşünüyor. Analistler, hem İşçi Partisi'nin hem de Muhafazakar Parti'nin mevcut mali kurallara sadık kalacaklarını vurguluyor. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Muhafazakar Parti'nin 1997 seçimlerinde yaşadığı ezici yenilgi öncesinde milletvekillerinin toplu olarak istifa etmesiyle karşı karşıya.

Editör: Halit Alptekin