Yatırımcıların dikkatlerini büyük ekonomilerden gelecek enflasyon verilerine çevirdiği bir dönemde, Çin borsaları Salı günü geriledi. Özellikle, Federal Rezerv'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Cuma günü açıklanacak ve piyasanın en büyük odak noktası olacak. Bu göstergenin aylık bazda sabit kalması bekleniyor.

Şangay Borsası ve Diğer Endekslerdeki Gelişmeler

Çin'in ticaret merkezi Şangay, bu ayın başlarında piyasayı istikrara kavuşturma çabasıyla ulusal seviyeyi düşürmesinin ardından ev alıcıları için minimum peşinat oranlarını düşürdü ve bazı ev satın alma kısıtlamalarını gevşetti. Ancak, UBS analisti John Lam'a göre, genel duyarlılık ve piyasa toparlanması, geçen Eylül ayında dört şehrin ipotek kısıtlamalarını gevşettiği dönemdeki kadar güçlü değil.

Kapanışta, Şangay Bileşik endeksi %0,46 düşüşle 3.109,57 seviyesinde olurken, birinci sınıf CSI 300 endeksi %0,73 düşüşle kapandı. Finans, temel tüketici ürünleri, gayrimenkul ve sağlık alt endeksleri %0,55 ile %2,42 arasında düşüş gösterdi. Hang Seng endeksi %0,03 düşüşle 18.821,16 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises endeksi %0,03 düşüşle 6.686,13 puana indi. Daha küçük olan Shenzhen endeksi %1,08 kayıpla kapandı ve start-up kurulu ChiNext Composite endeksi %1,35 düşüş yaşadı.

Yarı İletken Endeksi ve Diğer Sektörlerdeki Performans

CES CN Yarı İletken Endeksi, Çin'in yarı iletken endüstrisini canlandırmak için üçüncü planlı devlet destekli yatırım fonunu kurmasının ardından genel olarak zayıf bir pazara karşı yükseldi. Enerji hisselerini takip eden Hang Seng alt endeksi %1,3, BT sektörü %0,2 artış gösterdi, finans sektörü %0,18 ve emlak sektörü %1,04 düşüşle kapandı.

Editör: Halit Alptekin