Mart ayı itibarıyla, Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi yıllık bazda %2,4 olarak kaydedildi. 

New York Borsası'nda Güçlü Başlangıç

Yılın ilk çeyreğinde açıklanan şirket bilançoları, New York Borsası'nda güne yükselişle başlanmasına neden oldu. Dow Jones endeksi, açılışta 150 puanlık bir artışla %0,4 yükselerek 37.949,67 puana ulaştı. Benzer şekilde, S&P 500 endeksi %0,35 artışla 5.068,97 puana, Nasdaq endeksi ise %0,49'luk bir kazançla 15.942,29 puana çıktı.

Piyasalarda Pozitif Seyir ve Analist Yorumları

Açıklanan şirket bilançoları, ekonominin gidişatına dair önemli ipuçları sunarken, yatırımcılar piyasalarda olumlu bir seyir izledi. Analistler, perakende satış, enflasyon ve istihdam verilerinin güçlü gelmesinin, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimleri konusunda beklentilerin azalmasına neden olduğunu belirtti.

CVK’dan büyük yatırım! Üretim kapasitesi 5 kat artacak CVK’dan büyük yatırım! Üretim kapasitesi 5 kat artacak

Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları, bankanın faiz oranlarını kısa süre içinde düşürmeyeceği yönündeki beklentileri güçlendirdi. Analistler, para piyasalarında Fed'in Eylül ayında faiz indirimlerine başlama ihtimalinin arttığını vurguladı.

ABD Tahvil Faizleri ve Mortgage Oranları

Orta Doğu'daki gerilimlerin artması ve diğer ekonomik endişelerle birlikte ABD'nin 10 yıl vadeli hazine tahvili faizi %6,7'den %4,62'ye düştü. ABD'de 30 yıl vadeli mortgage faiz oranı, Aralık ayından bu yana en yüksek seviye olan %7,13 olarak belirlendi.

Kurumsal Performanslar

Amerikan hava yolu şirketi United Airlines, dün piyasalar kapandıktan sonra açıkladığı bilanço ile tahminleri aşarak, hisselerinde yaklaşık %9'luk bir artışa yol açtı. Aynı zamanda, bugün finansal sonuçlarını açıklayan US Bancorp'un hisseleri %3,5, Hollandalı ASML Holding'in hisseleri ise %6,5 değer kaybetti.

Editör: Merve Öney