Elon Musk'ın kurucusu olduğu Neuralink, ilk insan hastasına beyin çipi implantını uyguladı. Musk, sosyal medya platformu X'te yaptığı açıklamada, hastanın iyi durumda olduğunu ve "nöron spike tespitinin umut verici sonuçlar gösterdiğini" belirtti. Nöron spike'ları, Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından, beyne ve vücuda bilgi gönderen elektrik ve kimyasal sinyaller olarak tanımlanan nöronların aktiviteleridir.

FDA'nın Onayı ve İlk Denemeler

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), geçen yıl Neuralink'e insanlar üzerinde implant testleri yapma izni verdi. Bu izin, şirketin felç ve çeşitli nörolojik rahatsızlıkların üstesinden gelme hedefinde önemli bir aşama olarak değerlendirildi. Neuralink, insan deneylerine katılım için Eylül ayında onay aldığını duyurmuştu.

Beyin-Bilgisayar Arayüzü ve Teknolojik Gelişmeler

Neuralink'in çalışmaları, beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) implantını beyinde hareket etme niyetini kontrol eden bölgelere yerleştirmeyi içeriyor. İlk hedef, insanların düşünceleriyle bilgisayar imlecini veya klavyesini kontrol etmelerini sağlamak. Şirket, implantların "ultra ince" ipliklerinin beyin sinyallerinin iletilmesine yardımcı olduğunu belirtiyor. Musk ayrıca, Neuralink'in ilk ürününün "Telepati" olarak adlandırılacağını duyurdu.

PRIME Çalışması ve Güvenlik Değerlendirmesi

Neuralink'in PRIME Çalışması, kablosuz beyin-bilgisayar arayüzü implantı ve cerrahi robotunun güvenliğini değerlendirmeyi amaçlıyor. Şirket, Reuters'in detay talebine henüz yanıt vermedi.

Güvenlik Protokolleri ve Yasal İncelemeler

Neuralink, güvenlik protokolleriyle ilgili inceleme talepleriyle karşı karşıya. Reuters, şirketin ABD Ulaştırma Bakanlığı'nın tehlikeli maddelerin taşıma kurallarını ihlal ettiği için ceza aldığını bildirdi. Şirketin değeri Haziran ayında yaklaşık 5 milyar dolar iken, Kasım ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na yapılan başvuruyla Musk'un teknolojisinin güvenliği konusunda yatırımcıları yanıltıp yanıltmadığı soruldu. Musk, maymunlara yapılan deneylerde ölüm olmadığını ve riski en aza indirmek için "son" maymunların seçildiğini belirtti.