Pazartesi günü, Kızıldeniz'de Trafigura tarafından işletilen bir yakıt tankerinin füzeyle vurulması, yakıt tedarikiyle ilgili endişeleri artırarak petrol fiyatlarını yüzde 1 yükseltti. Bu gelişme, Rusya'nın rafine petrol ürünleri ihracatının, pek çok rafinerinin drone saldırıları sonrası onarımlara devam etmesi nedeniyle düşüşe geçtiği bir dönemde yaşandı.

Brent ve WTI Ham Petrol Fiyatlarındaki Yükseliş

Brent ham petrol vadeli işlemleri, seansın en yüksek seviyesi olan 84,80 doları gördükten sonra, 23:41 GMT itibariyle varil başına 83 sent yükselerek 84,38 dolara çıktı. ABD Batı Teksas Orta ham petrolü ise 78 sent artarak varil başına 78,79 dolar oldu.

Trafigura'nın Güvenlik Değerlendirmesi

Emtia ticaret şirketi Trafigura, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Yemen'deki Husi grubu tarafından saldırıya uğrayan bir tankerde çıkan yangının itfaiyeciler tarafından söndürülmesinin ardından, Kızıldeniz'deki yeni gezilere başlamadan önce güvenlik risklerini değerlendirme kararı aldığını belirtti.

Petrol Piyasası ve Gelecek Beklentiler

Tedarik Kesintileri ve Saldırı Riskleri

ANZ analistlerinin belirttiğine göre, "Tedarik kesintileri sınırlıydı, ancak Trafigura için çalışan bir petrol tankerinin Yemen kıyısı açıklarında füzeyle vurulması sonrasında durum değişti." ABD ve İngiltere'ye bağlı petrol tankerlerinin saldırı riski altında olduğu ve piyasanın tedarik kesintileriyle ilgili riskleri yeniden fiyatlayacağı vurgulandı.

Orta Doğu ve Rusya'dan Arz Endişeleri

İki petrol göstergesi, Orta Doğu ve Rusya'dan gelen arzlarla ilgili endişeler sayesinde üst üste ikinci haftada yükseliş gösterdi ve yaklaşık iki ayın en yüksek seviyelerinde istikrar kazandı. ABD'nin olumlu ekonomik büyümesi ve Çin'den gelen teşvik işaretleri, talep beklentilerini artırdı.

OPEC ve OPEC+ Toplantısı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üst düzey bakanları ve OPEC+ grubu, 1 Şubat'ta çevrimiçi bir araya gelmeyi planlıyor. Kaynaklar, toplantının daha fazla üretim politikasına ilişkin kararlar almak için çok erken yapılacağından, OPEC+'ın Nisan ve sonrası için petrol üretim seviyelerine önümüzdeki haftalarda karar vereceğini belirtiyor.