Finans piyasaları, uluslararası kredi derecelendirme ajansı Moody's'in yaklaşan Türkiye kredi notu değerlendirmesine büyük ilgi gösteriyor. Bu değerlendirmenin, önümüzdeki hafta cuma günü açıklanması bekleniyor. Beklentiler, Moody's'in Türkiye'nin mevcut 'B3' kredi notunu koruyacağı ve not görünümünü 'durağan'dan 'pozitif'e yükselteceği yönünde.

Moody's'in 12 Ocak Cuma gecesi yapılacak olan değerlendirmesinde, Türkiye'nin kredi notunun mevcut durumda kalması ve not görünümünün iyileştirilmesi öngörülüyor. Foreks Haber tarafından düzenlenen bir ankete katılan ekonomistlerin çoğunluğu, not görünümünün 'pozitif'e yükseltileceği görüşünde. Ancak bazı ekonomistler, kredi notunun 'B3'ten 'B2'ye yükseltilmesini de tahmin ediyor.

Moody's, daha önce 15 Aralık'ta yapılması beklenen bir değerlendirme yapmamıştı. En son 12 Ağustos 2022'de Türkiye'nin kredi notunu 'B2'den 'B3'e düşürmüş ve 'Negatif' olan not görünümünü 'Durağan'a revize etmişti. Ajans, Aralık'ta bir rapor yayımlamayarak, Türkiye'nin not görünümünün 'durağan' olduğunu belirtmiş ve parasal politikaların enflasyon hedefleriyle uyumlu olması durumunda görünümün 'pozitif'e dönüşebileceğini ifade etmişti.

12 Ocak'ta yapılacak olan değerlendirme, piyasalar ve ekonomistler tarafından yakından takip ediliyor. Bu değerlendirme, Türkiye'nin kredi notu ve ekonomik görünümü hakkında önemli ipuçları verecek.