ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Orta Doğu'daki ülkelerin Gazze'deki ihtilafın kontrol altına alınmasında önemli bir rol oynaması gerektiğini vurguladı. Blinken, "sonsuz bir şiddet döngüsü"nün önlenmesi için bölgesel güçlerin nüfuzlarını etkili bir şekilde kullanmalarının önemine dikkat çekti. Bu çağrı, Türkiye ve Yunanistan liderleriyle yapılan görüşmelerin ardından geldi.

Blinken: "Orta Doğu İçin Ortak Çıkar"

Blinken, bir haftalık gezisinin başında yaptığı açıklamalarda, çatışmanın kontrol altına alınmasının tüm Orta Doğu ulusları için ortak bir çıkar olduğunu belirtti. "Bu konuda etkisi olan ülkelerin, bu etkilerini kullanarak çatışmanın daha da yayılmaması için çalışmaları gerektiğini" ifade etti.

Hizbullah ve İsrail Arasında Artan Gerilim

Lübnan'ın İran destekli Hizbullah grubunun İsrail'e roket atışı yapması ve İsrail'in buna misilleme olarak bir "terörist hücresini" vurması, gerilimi daha da artırdı. Blinken, İsrail'in kuzeyindeki güvenlik durumunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, İsrail'in gerilimi artırmak istemediğini ancak kendini savunma konusunda hazır olması gerektiğini dile getirdi.

Blinken'den Arap Ülkelerine Çağrı

Blinken, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria'yı da ziyaret edecek. Krizin çözümüne yönelik çabaların başarısız olması durumunda, bölge halkı için "sonsuz şiddet döngüsü ve güvensizlik" ile sonuçlanacağı konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca, Gazze'deki sivillerin korunması ve insani yardım dağıtımının artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Hamas ve İsrail Arasındaki Çatışmanın Bilançosu

7 Ekim'de başlayan savaş, Hamas savaşçılarının İsrail'e saldırması ve 1.200 kişiyi öldürmesi, 240 kişiyi rehin almasıyla başladı. İsrail'in misilleme saldırıları sonucunda ise 22.700 Filistinli hayatını kaybetti. Çatışmalar Batı Şeria, Lübnan ve Kızıldeniz nakliye yollarına da sıçradı.

Blinken ve Türkiye'nin Rolü

Blinken,  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Erdoğan, daha önce İsrail'in Gazze'deki askeri eylemlerini eleştirmişti. Dışişleri Bakanlığı, Blinken ve Hakan Fidan'ın Gazze ve Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin konuları ele aldıklarını belirtti.

Blinken'ın Yunanistan Ziyareti ve İttifak Vurgusu

Blinken, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile bir araya gelerek, iki ülke arasındaki güçlü ittifakın önemini vurguladı. Yunanistan, Hamas'ın saldırısını kınayarak, Kıbrıs'ın bölgedeki yardım çabalarını desteklediğini belirtti.

ABD'nin Türkiye İle İlişkileri ve İsveç'in NATO Üyeliği

ABD yetkilileri, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylama sürecinden duyduğu hayal kırıklığını ifade etti, ancak Türk parlamentosunun desteğini aldıktan sonra bu sürecin yakında tamamlanacağını umduklarını söyledi. ABD, İsveç'in üyeliğini imzalayana kadar Türkiye'ye F-16 satışını erteledi.

ABD, Türkiye ve İran İlişkileri

ABD yetkilileri, Türkiye'nin Hamas ve İran ile olan ilişkilerine dikkat çekti. Türkiye, ABD'nin aksine Hamas'ı terör örgütü olarak görmüyor ve bazı üyelerine ev sahipliği yapıyor. Blinken, Gazze'nin yönetimi konusunda da ilerleme kaydetmeyi umuyor. Washington, Türkiye dahil olmak üzere bölge ülkelerinin Gazze'nin yeniden inşasında ve yönetiminde aktif rol almasını istiyor.