Türk Hava Yolları, filosunda bulunan beş adet "Boeing 737 MAX 9" model uçağını geçici olarak uçuşlardan çektiğini açıkladı. Alınan karar, Alaska Havayolları'na ait aynı model bir uçağın yaşadığı teknik sorun sonrası verildi. İlgili otoritelerin, bu olay sonrası ön inceleme yaparak, Türk Hava Yolları'nın benzer model uçaklarını da gözden geçirmesi istendiği belirtildi.

Teknik incelemeler ve gerekli önlemler tamamlanıncaya kadar, Türk Hava Yolları'nın bu beş uçağı faaliyet dışı bırakma kararı aldığı ifade edildi.

ABD'de Boeing 737 MAX 9 Krizi

ABD Federal Havacılık İdaresi, Alaska Hava Yolları'na ait bir "Boeing 737 MAX 9" uçağının acil iniş yapmasının ardından, aynı model uçakların uçuşlarının geçici olarak durdurulması yönünde bir karar aldı. ABD merkezli havayolu şirketlerinin işlettiği ve ABD sınırları içinde faaliyet gösteren belirli "Boeing 737 MAX 9" uçaklarının yerde tutulması talimatı verildi.

Bu karar, "Acil Durum Uçuşa Elverişlilik Direktifi"nin yakında yayınlanmasıyla birlikte, daha önce denetimden geçmeyen uçakların gelecek uçuşları öncesinde detaylı olarak incelenmesini gerektirecek. Her bir uçağın incelemesinin yaklaşık 4 ila 8 saat arasında süreceği tahmin ediliyor.