Kosova'nın Avrupa Entegrasyonu ve Kalkınma ile Diyalogtan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi, İspanya'nın Kosova Cumhuriyeti pasaportlarını tanıma kararı aldığını açıkladı. Bu açıklama, Bislimi tarafından sosyal medya üzerinden duyuruldu.

Bislimi, Kosova vatandaşlarının artık İspanya'ya vizesiz seyahat edebileceklerini belirtti ve bu gelişmenin, Avrupa Birliği Komisyonu Göç ve İçişleri Genel Müdürlüğü (DG Home) tarafından onaylandığını bildirdi. Bu yeni düzenleme ile İspanya, Kosova vatandaşları için vizesiz seyahat edilebilecek Şengen Bölgesi ülkeleri arasına katıldı.

Ayrıca Bislimi, Kosova vatandaşları için yakın zamanda daha fazla olumlu haberlerin olacağının sinyalini verdi. Kosova vatandaşları, 1 Ocak tarihinden itibaren Şengen Bölgesi'ne 180 gün içinde 90 günlük vizesiz seyahat hakkına sahipler.

Kosova'nın 2008 yılında Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesine rağmen, İspanya dahil olmak üzere beş AB ülkesi bu bağımsızlığı tanımıyor. Ancak İspanya'nın bu kararıyla, Kosova Cumhuriyeti pasaportlarını tanıyan AB ülkeleri arasına katıldı. Diğer dört ülke, Kosova seyahat belgelerini daha önceden tanımaktaydı.