Meta, nefret söylemi politikasında önemli bir güncelleme yaparak Siyonizm'in İsrailli bireyler için kullanıldığı paylaşımları yasaklayacağını duyurdu.

İsrail'e Sosyal Medya Koruması

Meta'nın bu hamlesi, İsrail yanlısı gruplar tarafından büyük bir zafer olarak değerlendirildi. Şirket, Salı gününden itibaren Facebook, Instagram ve Threads gibi platformlardan Siyonizm terimini kullanan içerikleri kaldıracak.

Yeni Yasaklar ve Tepkiler

Meta ayrıca, siyonistlerin "dünyayı yönetme veya medyayı kontrol etme iddialarını" da yasaklayacak. Ancak, bu karar bazı kesimler tarafından eleştirildi. Antisemitizm uzmanı Brendan McGeever, bu adımın gerçek antisemitizmle mücadeleyi zorlaştıracağını belirtti.

Meta Eleştirilerin Odağında

Şirketin bu kararı, aylarca süren ve terimin tarihsel olarak nasıl kullanıldığına dair kapsamlı bir soruşturmanın ardından alındı. Meta, dünyanın dört bir yanından 145'ten fazla tarihçi, insan hakları grubu, hukuk ve ifade özgürlüğü savunucusuyla görüştüğünü açıkladı.

Sosyal Medyada Tepki Dalgalanması

Karara sosyal medya kullanıcıları da tepki gösterdi. Bir kullanıcı, "Mark Zuckerberg, 'Siyonistler dünyayı yönetiyor veya medyayı kontrol ediyor' gibi iddiaları yasaklıyor. Bu açıkça şunu kanıtlıyor: 'Siyonistler dünyayı yönetiyor, medyayı kontrol ediyor...'" paylaşımında bulundu.

Meta, Orta Doğu ile ilgili içerik moderasyonu uygulamaları konusunda sık sık eleştirilerin hedefi oldu. Eleştirmenler ve hak grupları, şirketi, özellikle bölgedeki son gerginlik ışığında, platformlarında Filistinlileri destekleyen içerikleri sansürlemekle suçladı.

Editör: Halit Alptekin