TOBB Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclis Başkanı Şeref Fayat, ihracatın öncü sektörlerinden olan hazır giyimde büyük bir krizin eşiğinde olunduğunu belirtti. Fayat, maliyetlerin sürekli artması ve elektrik zamları gibi faktörlerin sektörü zorladığını, işsizlik ve iflasların artacağını söyledi.

İşsizlik ve İflaslar Artıyor

Yaklaşık 1 milyon kişiye istihdam sağlayan hazır giyim sektöründe, 2023'ten bu yana 250 bin kişi işini kaybetti ve yıl sonunda bu rakamın 280-300 bine ulaşması bekleniyor. Fayat, “Önümüzdeki altı ay geçen dönemden daha iyi görünmüyor. Çok kriz yaşadık ama artık bıçak kemiğe dayandı” dedi.

Maliyet Artışları ve Döviz Kuru Sorunu

Son bir yıl içinde girdi maliyetlerinin %120 arttığını ve dövizin %27 yükseldiğini belirten Fayat, bu durumun yönetilemez hale geldiğini ifade etti. Yılın ilk dört ayında 600 civarında konkordato talebi olduğunu söyledi. Türkiye, ihracat pazarlarında rekabet gücünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Üretim Mısır’a Kaydı

Fayat, Türk firmalarının artık hem iç pazar hem ihracat için Mısır’da üretim yaptığını ve Mısır’ın daha cazip hale geldiğini vurguladı. Çinli firmaların da Mısır’a yatırım yapmasıyla Türkiye için büyük bir tehdit oluştuğunu belirtti.

Ekonomik Darboğaz ve Çözüm Önerileri

Ekonomik darboğazın aşılması için döviz kurlarının ve enflasyonun dengelenmesi gerektiğini ifade eden Fayat, sektörün krizden çıkışının kolay olmayacağını belirtti. Fayat, “KKM belasından kurtulduğumuzda, döviz kurlarının ve enflasyonun belli bir dengeye oturacağını düşünüyorum. Ancak en az üç çeyrek daha sıkıntı yaşayacağız” dedi.

Editör: Halit Alptekin