Son yılların en şiddetli sıcakları ülke genelinde tarımsal üretimi olumsuz etkiledi. Özellikle domates, biber, karpuz, kavun, fasulye ve kiraz gibi ürünler tarlada yandı, hasat erkene çekildi. Kuraklıkla birlikte birçok üründe rekolte düştü, raflardaki fiyatlar fırladı.

Sıcaklıklar ve Kuraklık Tarımı Zorladı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte mevsim meyve ve sebzelerinde fiyatlar artış gösterdi. Domates, biber, karpuz ve kavun fiyatları yükselirken, fasulye fiyatları 200 liraya kadar çıktı. Ziraat Mühendisi Irmak Özden, aşırı sıcakların bitkilerin doğasını bozduğunu ve meyve-sebzelerde yanıklara yol açtığını belirtti.

Üreticiler ve Tüccarlar Arasında Fiyat Dengesizliği

Yaşanan fiyat artışlarında üretici ve tüccar arasındaki fiyat dengesizliği, yüksek kâr hırsı ve aracılar ile komisyoncuların fahiş kâr marjları da etkili oldu. Özden, aşırı sıcaklar nedeniyle üreticilerin sulama sıklığını artırdığını, ancak bu durumun ürünlerin formunu bozduğunu ifade etti. Üreticiler, yüksek güneş ışınlarından korunmak için gölgeleme yöntemine başvurdu.

Ürünlerin Köklerinden Kuruması

Yüksek sıcaklıklar ve ultraviyole ışınlarının fazla gelmesi nedeniyle bitkilerde yanıklar oluştu. Bu da ürünlerin kalitesini düşürdü. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yangınların da üretimi olumsuz etkilediğini belirtti. Özellikle Adana’da kavun, karpuz, domates ve biber gibi sebzeler yandı. Manisa’da üzüm bağları zarar gördü.

Erken Hasat ve Artan Maliyetler

Adana’nın Feke ilçesinde kiraz hasadı 1 ay erken tamamlandı. Kiraz üreticisi İbrahim Gün, sıcak hava nedeniyle bu yıl hasadın temmuz ayında tamamlandığını söyledi. Aynı durum domateste de yaşandı. İzmir Torbalı’da kuru domates üretimi 10 gün erken başladı.

Editör: Halit Alptekin