Moody's Ratings, ticari gayrimenkul kredilerine önemli ölçüde maruz kalan en az altı ABD bölgesel bankasının borç notlarının düşürülme riski altında olduğunu açıkladı.

İnceleme Altındaki Bankalar

Moody's, First Merchants Corp., F.N.B. Corp., Fulton Financial Corp., Old National Bancorp, Peapack-Gladstone Financial Corp. ve WaFd'nin uzun vadeli notlarını düşürmek üzere incelemeye aldığını duyurdu.

Ticari Gayrimenkul Kredilerinin Etkisi

Derecelendirme kuruluşu, ticari gayrimenkul kredilerinde önemli bir yoğunluğa sahip olan bölgesel bankaların, uzun süreli yüksek faiz oranları ve döngüsel gerileme dönemlerinde artan riskler nedeniyle varlık kalitesi ve karlılık baskılarıyla karşı karşıya kaldığını belirtti. Bu durum, söz konusu bankaların finansal performanslarını olumsuz etkileyebilir.

Moody's'in Açıklaması

Moody's, ayrı ayrı yaptığı açıklamalarda, bölgesel bankaların ticari gayrimenkul kredilerinde uzun süredir devam eden risklerle mücadele ettiğini ve bu risklerin yüksek faiz oranları nedeniyle daha da arttığını vurguladı. Bu nedenle, bankaların borç notlarının düşürülme riski altında olduğunu ifade etti.

Editör: Halit Alptekin