Limak Şirketler Grubu iştiraki Limak Doğu Anadolu Çimento, 14-15-16 Şubat tarihlerinde halka arz edilecek. Pay başına satış fiyatının 16,20 lira olarak belirlendiği bu halka arzın, yılın en büyüğü olması bekleniyor. Limak Çimento Grubu CEO'su Erkam Kocakerim ve Yönetim Kurulu Üyeleri Kerem Güzel ile Ebru Nur Yıldız, halka arzla ilgili detayları paylaştı. Kocakerim, halka arz büyüklüğünün 2,5 milyar TL olacağını ve yaklaşık 156 milyon lot için fiyatın yüzde 20 iskontoyla 16,20 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Ayrıca, halka arzın yüzde 70'inin bireysel, yüzde 30'unun kurumsal yatırımcılara yönelik yapılandırıldığını belirtti.

Şanlıurfa'da Kurulu Fabrikanın Kapasitesi ve Potansiyeli

Şanlıurfa'da bulunan Limak Doğu Anadolu Çimento fabrikası, 875 bin metrekare açık alanda yılda yaklaşık 2,2 milyon ton çimento ve 1,5 milyon ton klinker üretim kapasitesine sahip. Kocakerim, fabrikanın sıfır borçluluk oranıyla halka arza girdiğini ve sağlanacak gelirin Ergani fabrikasının devralınması için kullanılacağını vurguladı.

Sadece Kısa Vadeli Değil, Uzun Vadeli Hikayesi Var

Kocakerim, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın bölgenin iki büyük şehri olduğunu, aynı zamanda Türkiye'nin en genç nüfusunun yaşadığı coğrafya olduğunu belirtti. Bir çimento fabrikasının doğrudan ve dolaylı yaklaşık 5 bin kişiye istihdam potansiyeli sunduğunu, ayrıca deprem ve göç nedeniyle yapılaşma oranının yüksek olduğunu ifade etti. Bölgedeki çimento tüketimi ve tüketim noktalarına yakınlığı açısından fabrikaların avantajlarına değinen Kocakerim, bu iki yapı birleştiğinde bölgedeki çimento üretim kapasitelerinin yaklaşık 3,5 milyon tonu bulacağını, bölgede pazar payını artıracağını söyledi.

Yeşil ve Dijital Dönüşümde Öncü

Limak Çimento, yeşil ve dijital dönüşüme odaklanıyor. Kocakerim, şirketin çimento sektöründe ve bölgesinde bu alanda öncü olmaya devam edeceğini belirtti. Şirket, ISO 14064-1:2018 kurumsal karbon ayak izi standardı kapsamında, sektöründe TÜRKAK Akreditasyonlu doğrulama belgesi alan ilk kuruluş unvanına sahip. Ayrıca, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nden Sorumlu Üretim ve Tüketim bilinciyle süreçlere tedarik zincirindeki paydaşlarını da dahil ediyor ve enerji verimliliği çalışmalarında da öncü.

İkinci Halka Arz Yolda

Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Güzel, Limak Doğu Anadolu Çimento'nun grubun ilk halka arzı olduğunu ve yatırımcılar için iyi bir hisse performansı sunmayı amaçladıklarını vurguladı. Güzel, önümüzdeki dönemde Limak Grubu'nun yenilenebilir enerji şirketinin halka arzı için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Aile Şirketlerinin Devamlılığı İçin Önemli Bir Adım

Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Nur Yıldız, halka arzların aile şirketlerinin sürdürülebilirliği için de önem taşıdığını belirtti. Limak Şirketler Grubu'nun halen ailenin ikinci kuşağı tarafından yönetildiğini ve şirketin devamlılığı açısından halka arzın önemli bir aşama olduğunu kaydetti.